Kandidatura nam donosi 3 milijarde evra?
Malo više od 24 sata ostalo je do objavljivanja odluke EU o dodeljivanju statusa kandidata za članstvo u Uniji. Političke tenzije rastu, a građani Srbije i dalje nisu dovoljno obavešteni o tome šta status kandidata uopšte znači.
U prvom redu status "kandidata" predstavlja priznanje određenog političkog napretka zemlje, koji može da donese i određenu finansijsku korist.
- U budžetu EU za period od 2014. do 2020. godine predviđeno je 12,5 milijardi evra za zemlje zapadnog Balkana.
U tom okviru nalazi se i novac koji će biti opredeljen za Srbiju, u zavisnosti od napretka na putu evropskih integracija i uspešnosti u pogledu razvoja sistema upravljanja sredstvima - kaže Milica Delević, direktorka Vladine kancelarije za pridruživanje EU.
Da bi bilo sasvim jasno - novac neće curiti iz EU fondova u Srbiju, dok Beograd skrštenih ruku sedi i čeka pomoć bogatih Evropljana.
Svaki, uslovno rečeno, poklonjeni evro moraće da bude opravdan vrlo strogim projektima o nameni trošenja.
Prema računici u Briselu, Srbija bi zbrajanjem novca fondova EU i pojedinačnih fondova zemalja članica, u prvom redu Nemačke, mogla u periodu od sticanja statusa kandidata do 2020. godine mogla da računa na nešto više od tri milijarde evra.
Na raspolaganju Srbiji biće novac iz preostale tri komponente IPA fonda (Instrument pretpristupne pomoći) i to one namenjene ruralnom razvoju, regionalnom razvoju i razvoju ljudskih resursa.
Pet koraka do Evrope
Status kandidata pretposlednji je korak do punopravnog članstva u EU, a sledi određivanje datuma otvaranja "pristupnih pregovora". Formalni koraci su sledeći:
Nemačka i dalje "protiv"
Nemačka vlada juče nije bila spremna da se složi sa odlukom o dodeli statusa kandidata Srbiji. "Iz nemačke perspektive je još prerano za dodelu statusa kandidata Srbiji", naveli su vladini krugovi u Berlinu.
|
- Paradoksalno zvuči da se sticanjem statusa kandidata u nekim državama pokazalo da dolazi do manjeg trošenja novca iz Fondova EU zato što strukture nisu spremne - kazao je Ognjen Mirić, koordinator za fondove u Kancelariji za evropske integracije.
Jednostavno, zemlje nisu imale ni znanje ni kadrove da novac iskoriste po standarima EU, a kakvo je stanje u Srbiji najbolje svedoči da naši stručnjaci nisu dve godine u stanju da izrade projekte za "ruski kredit" namenjen železnici, a reč je o ruskim uslovima, daleko blažim od briselskih.
Većina partija u Srbiji ne odustaje od ulaska u Uniju Protiv Evrope DSS i radikali
Većina srpskih stranaka se, uprkos velikim teškoćama na putu do statusa kandidata, zalaže za nastavak evrointegracija i smatra da bi pozitivna odluka donela mnogo dobrog državi i građanima. Suprotnog stava su samo Demokratska stranka Srbije i radikali koji ne vide nikakav značaj ovakvog, eventualnog koraka ka Briselu.
Zoran Krasić
Potpredsednik SRS-a Zoran Krasić kaže da se 9. decembra odlučuje da li će Srbija eventualno biti kandidat za eventualni početak razgovora o eventualnom približavanju EU 2389. godine.
Čeda: Brisel ulaže napore
Čedomir Jovanović
Vlast oštro kritikuje lider LDP-a Čedomir Jovanović, koji je rekao da su srpski lideri nesposobni da budu ozbiljni partneri EU u izgradnji moderne i demokratske Srbije i regiona.
D. Dekić - Vesti |