Porasle šanse za dobijanje kandidature?
Posle dogovora Beograd-Priština o prelazima na Kosovu porasli su izgledi da bi šefovi diplomatija Evropske unije (EU) sutra popodne u Briselu mogli oceniti da Srbiji treba odobriti status kandidata za članstvo u EU i taj svoj stav preneti vođima evropske dvadesetsedmorice koji se sastaju 9. decembra. Ali, kako smatraju evropski diplomatski zvaničnici u Briselu, pre svega od Nemačke, Austrije i Velike Britanije zavisi u kojoj meri će biti uvažen neosporan bitan napredak u dijalogu Beograd-Priština, što je naročito Berlin, uz uklanjanje barikada na severu Kosova, postavio kao preduslov za odobravanje kandidature Srbiji.
Do idućeg petka, kad konačan stav o tome treba da daju šefovi država ili vlada EU, takođe je nužno da se stanje na Kosovu dalje smiri.
Posrednik EU Rober Kuper je odmah u petak uveče, čim je utanačen sporazum o prelazima Beograd-Priština o tome obavestio ambasadore stalne predstavnike evropske dvadesetsedmorice koji su u Briselu raspravljali o kandidaturi Srbije, zasad neizvesnom odobravanju datuma pregovora o članstvu s Crnom Gorom, i razvoju na Balkanu.
Izjave srpskog predsednika Borisa Tadića su veoma dobro primljene, naročito poruka i objašnjenje Srbima na severu Kosova zašto sad treba ukloniti prepreke za delovanje Kfora i Euleksa.
Pažnju je u evropskim krugovima privukao i Tadićev zaključak da do kraja nepopustljiv stav Nemačke oko statusa kandidata Srbiji, uprkos nespornom velikom napretku Srbije u reformama i sad sređivanju odnosa s Prištinom, mogao bi da ugrozi odnose Beograda i Berlina koji su posle teških napora stabilizovani protekle decenije.
Velika većina ministara inostranih poslova evropske dvadesetsedmorice, uključujući zajedno s Nemačkom vrlo uticajnu Francusku, su na zasedanju uoči vikenda izneli argumente u prilog odobravanju kandidature Beograda, naglašavajući da su na putu da se ispune i uslovi koje je spominjao Berlin.
To je da srpski predsednik Tadić pozove kosovske Srbe da napuste barikade, da dođe do dogovora Beograd-Priština o prelazima na Kosovu, i da se njihovi odnosi usmere ka daljem sređivanju.
Evropski komesar Štefan File je najavio da će, ukoliko bude napretka u dijalogu Beograd-Priština, uputiti pismo šefovima diplomatije Unije s ciljem da dodatno snažnije obrazloži već u oktobru dat predlog da se Srbiji odobri kandidatura za članstvo u EU.
Šef pregovaračkog tima Beograda Borislav Stefanović je juče u Briselu zaokružio dogovor o prelazima i napredak oko regionalnog predstavljanja Prištine, naglasivši da će "sada biti mnogo teže da neko kaže da Srbija nije zrela da napravi još jedan evropski korak".
Ipak, on je primetio i da je dijalog jedini put za Srbiju jer, "iza ohrabrivanja jednostranih poteza Prištine stoje značajne sile u svetu".
On je ocenio da su sporazumom ojačani izgledi za dalji napredak Srbije u evropskim integracijama, ali evropski diplomati i zvaničnici u okruženju visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, navode da sad zaista treba videti koji će biti stav Nemačke ne samo na sutrašnjem ministarskom sastanku, već i na susretu lidera EU.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je, ne čekajući da se obistine najave da će biti postignut od Berlina traženi ključni dogovor Beograd-Priština, samo dan-dva pre toga izjavila da "Srbija zasad ne ispunjava uslove za kandidaturu za članstvo u EU".
Visoki zvaničnici Saveta ministara EU su novinarima rekli da će sutra šefovi diplomatija Unije razmotriti proces proširivanja i stabilizacije i pridruživanja na Zapadnom Balkanu.
Ministri EU će se izjasniti i o preporukama ocenama Evropske komisije o svakoj zemlji kanditatu i potencijalnom kandidatu za članstvo u EU.
"Očekuje se da Savet ministara potvrdi predanost evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana", rekli su zvaničnici EU, naglasivši da će Savet ministara EU o tome usvojiti zaključke.
Neizvestan stav Nemačke
Ministar unutrašnjih poslova Srbije ivica Dačić izjavio je danas u Berlinu, gde učestvuje na kongresu Socijaldemokratske partije Nemačke, da će i u narednim danima biti neizvesan konačan stav Nemačke o dodeli statusa kandidata Srbiji za članstvo u evropskoj uniji (EU).
|