Sinod SPC podržao Srbe na barikadama
Srpska pravoslavna crkva (SPC) apelovala je danas na sve koji učestvuju u događajima na severu Kosova da ne dopuste da se ta "drama pretvori u tragediju".
U saopštenju Sinoda SPC zahteva se od Kfora da postupa u "duhu statusne neutralnosti i isključivo u službi očuvanja mira".
"Ujedno apelujemo na Kfor da odustane od nasilnog uklanjanja barikada u rejonu administrativnih prelaza, a pogotovu od primene sile prema civilnom srpskom stanovništvu", navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu SPC.
Ne u EU po svaku cenu!
Sinod poručuje Borisu Tadiću i Vladi Srbije da Crkva od njih očekuje i traži da ne napuste srpski narod Stare Srbije, kako je Kosmet vekovima nazivan sve do vremena Tita, "a radi himere koja se zove status zemlje kandidata za članstvo u EU". |
Navodi se da Srbi koji žive na severu Kosova "ne treba da donose odluke bez uvažavanja legalne i demokratski izabrane centralne vlasti u Beogradu", kao i to da centralna vlast u Beogradu "ne bi smela da odlučuje ili da 'u hodu' menja svoju političku taktiku bez uvažavanja vitalnih potreba i stavova Srba centralnog Kosova i
čitavog područja Kosova i Metohije".
Za Srbe na čitavom području Kosova, navodi se u saopštenju, ovo pitanje "nije pitanje partijsko-političkih kalkulacija, nego, bukvalno pitanje biti il' ne biti".
"Našim vernicima, Srbima na severu Kosova, poručujemo da budu istrajni kao što su i do sada bili, ali i da budu mudri, nadahnuti hrišćanskim načelima i zaveštanjima svojih časnih predaka", navodi se u saopštenju Sinoda SPC.
Dodaje se da Srbi na severu Kosova "ne smeju dozvoliti da ih bilo ko isprovocira i da prihvate nasilje kao metod delanja".
"Njihovi protesti nisu, uostalom, izraz prkosa, obesti ili hira, nego upravo njihove odlučnosti da ne prihvate diktat sile i nasilno nametanje statusa", navodi se u saopštenju.
Sinod je poručio i da se protesti ne smeju izroditi u odbacivanje pregovora, dijaloga i napora da s emirnim putem uspostavi pređašnje stanje, narušeno "jednostranom akcijom Albanaca i delovanjem Kfora, koje nije saglasno sa dobijenim mandatom UN".
"U svojim dejstvima, oni ne treba da misle samo na sebe nego i na svoju braću i sestre koji, pod mnogo težim uslovima, žive u enklavama južno od Ibra, kao i na one mnogobrojne zemljake koji su prognani sa pradedovskih ognjišta, a o čijim 'ljudskim pravima', posebno o pravu na povratak i bezbedan život u zavičaju, niko više i ne govori", navodi se.