Agencije za pljačku Srbije
Uprkos obećanjima premijera Mirka Cvetkovića o štednji, u Srbiji postoji oko 200 državnih organa, agencija, uprava, zavoda i direkcija, koje građani finansiraju iz budžeta, a za koje mnogi smatraju da služe za podmirivanje stranačkih prohteva, uhlebljenje partijskih funkcionera i prodaju magle.
Te i takve agencije za sve i svašta, prema podacima Unije poslodavaca, potroše godišnje 820 miliona evra! To je za "Vesti" potvrdio Boban Atanacković, predsednik te Unije, ocenivši da u našoj zemlji treba osnovati agenciju za borbu protiv osnivanja agencija.
Podaci o zaradama direktora raznih agencija su frapantni jer mesečno inkasiraju od 1.000, pa čak do neverovatnih 8.000 evra. Neki od njih imaju i po šest plata jer, osim direktorske funkcije, obavljaju i druge poslove u raznim upravnim odborima, udruženjima, sportskim klubovima...
Za mnoge od agencija građani niti su čuli, niti znaju čime se bave - tako u Srbiji rade Agencija za licenciranje stečajnih upravnika, Agencija za procenu vrednosti državnog kapitala, Agencija za saradnju s nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju, Antidoping agencija, Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova, Republička agencija za prostorno planiranje.... Da paradoks bude veći, Vlada je letos osnovala Agenciju za socijalno stanovanje, mada jedva da ima onih građana koji dobijaju socijalni stan na korišćenje.
S obzirom na to da, prema zvaničnoj statistici, oko 750.000 građana Srbije živi ispod granice siromaštva, mnogi postavljaju pitanje šta rade ove agencije i da li bi se pare za njihovo održavanje mogle iskoristiti za krpljenje katastrofalnih puteva ili pomoć socijalno ugroženim građanima.
Unija poslodavaca Srbije poručuje da Vlada Srbije treba da ukine 131 državnu agenciju koju je osnovala u poslednjih pet godina.
- Pored već 110 postojećih zavoda, uprava, instituta i direkcija, osnovana je još 131 agencija čije se nadležnosti preklapaju s nadležnostima zavoda, uprava, instituta i direkcija. Umesto da državna uprava koja ima višak od 150.000 zaposlenih smanji birokratiju, znatno je uvećala birokratski aparat - poručuju iz Unije poslodavaca.
Sve poslove koje danas obavljaju ove skupe agencije nekad su u bivšoj Jugoslaviji obavljala nadležna ministarstva zbog čega je cela administracija bivše SFRJ, sa šest republika i dve pokrajine, brojala 28.134 lica, a danas državna uprava samo u Srbiji broji 29.834 zaposlena.
- Izgovor pod kojim je Vlada Republike Srbije otvorila ove agencije da se bez njih ne može uopšte ne stoji, jer Nemačka kao vodeća privredna sila sveta ima svega šest takvih agencija, Slovačka osam, Finska devet, Češka 11, a susedna Hrvatska je najavila da će se broj sadašnjih 47 prepoloviti u cilju smanjenje birokratije i troškova poslovanja.
- Srbija je sa 131 agencijom ubedljivi evropski rekorder po broju državnih agencija - navode iz Unije poslodavaca Srbije.
Milan Nikolić, politički analitičar, kaže da u Srbiji postoji tzv. fenomen prevelikog broja agencija i uopšte raznih uprava i zavoda i da nije tajna da se tu uhlebljuju partijski kadrovi.
- Problem je što su ti kadrovi najčešće nedovoljno stručni i menjaju se na svake četiri godine, dakle novi izbori, novi kadrovi. Plate su za srpske prilike velike i ostaje nam da se nadamo da će Srbija smanjivati broj agencija na putu ka EU, baš kao što to čini Hrvatska - kaže Nikolić.
Ekonomista Danijel Cvjetićanin kaže da agencija u Srbiji ima preko svake mere.
- Agencija ima mnogo i opšte je poznato da su tu uhlebljuju stranački i evroatlanski kadrovi. Zbog čega ih ima mnogo više nego u zapodnoevropskim zemljama treba pitati i te belosvetske političare koji podstiču osnivanje raznih agencija ovde u Srbiji, a ne u svojim zemljama - ocena je dr Cvjetićanina.
Ministar za ljudska i manjinska prava i državnu upravu Milan Marković priznaje da je vreme da se preispita rad brojnih državnih agencija i da se pojedine ukinu.
On dodaje da bi trebalo da se smanje direktorske plate u institucijama koje je osnovala Vlada Srbije.
- Imali smo hiperprodukciju agencija od kojih bi većinu trebalo ukinuti. Dobar deo posla koji bi trebalo da se radi u organima državne uprave izmešten je u agencije - smatra ministar.
Marković kaže i da je problem što se na zaposlene u tim agencijama primenjuju drugi propisi. Zato dolazi do paradoksa da radnik za isti posao u agenciji prima duplo veću platu nego u upravi. To ne samo da je nepošteno, nego dovodi do toga da ljudi iz državne uprave beže u agencije.
On objašnjava da je proces osnivanja agencija tekao stihijski u protekloj deceniji i da je krajnje vreme da se podvuče crta, naglašavajući da primanja direktora u agencijama vređaju inteligenciju zaposlenih u državnoj upravi.
Miroslav Prokopijević, direktor Centra za slobodno tržište, ističe da je stalnim osnivanjem sve novih agencija i ustanova državni aparat predimenzioniran, čime se samo povećava potreba za otpuštanjima u javnom sektoru.
Nema para za inkubatore i vrtiće
Prosečna starost inkubatora za prevremeno rođene bebe u Srbiji je 30 godina. U skoro završenoj humanitarnoj akciji "Bitka za bebe" prikupljeno je 160 inkubatora. Budući da jedan inkubator u proseku košta od 10.000 evra, za 820 miliona evra koliko potroše agencije za sve i svašta, moglo bi da se kupi 8.200 inkubatora. Guverneru 6.600 evra
Funkcioneri u institucijama poput Narodne banke imaju nemoralno i nezakonito visoke plate, smatra Jelisaveta Vasilić, članica Saveta za borbu protiv korupcije. Kasu prazni 713 javnih preduzeća
U jeku svetske ekonomske krize i iščekivanju drugog, još razornijeg talasa recesije, glomazni i na gubitke osuđeni državni aparat Srbije ne samo da se ne smanjuje, već se dodatno širi.
.
Opraštanje dugova
I to nije sve jer država će javnim preduzećima i drugim ustanovama oprostiti dug od oko 700 miliona evra. To je predviđeno Zakonom o otpisu dugova. Tako će Železnicama Srbije biti oprošteno 182 miliona evra i 15 miliona dolara, Putevima Srbije 43 miliona dolara i skoro 465 miliona evra, Fondu za razvoj Srbije 310.000 dolara itd. |