Rusi bi da mire Šešelja i Tomu
Približavanje Srpske napredne stranke i Jedinstvene Rusije osvedočeno prisustvom lidera naprednjaka Tomislava Nikolića upravo završenom kongresu JS-a, prema saznanjima "Vesti" iz izvora bliskih Moskvi, deo je ruskog plana o pomoći nacionalno orjentisanim partijama u Srbiji pred prestojeće parlamentarne izbore.
- Ruski vrh je svestan popularnosti naprednjaka u koja prema svim rejtinzima pokazuje primat, kao i da nije pametno prepustiti ih zapadu. Zato je Jedinstvena Rusija osim dugogodišnjeg partnerstva sa Demokratskom strankom Srbije ušla u isti odnos sa SNS-om, radeći i na približavanju te dve srpske stranke. Namera im je da priključe i radikale Vojislava Šešelja sa kojima takođe imaju dobre odnose, odnosno da "ispeglaju" nesporazume SRS-a i SNS-a i tako pomognu eventualno formiranje nacionalne vlade - tvrdi izvor "Vesti".
U prilog tome, kako kaže, govori i odlazak lidera SNS-a u Moskvu kao jedinog gosta iz Srbije na Kongres JR, na kojem je premijer Vladimir Putin proglašen stranačkim kandidatom za šefa države.
Da Rusija računa na SNS kao okosnicu buduće srpske vlasti, za "Vesti" potvrđuje visoki funkcioner naprednjaka Zorana Milanović, koja kaže da Moskva zna da će brzo doći do izbora i formiranja nove vlasti u Srbiji.
- Čelnici SNS-a su više puta bili gosti JR-a i razgovaralo se o produbljivanju političke i ekonomske saradnje. Oni znaju da ćemo sa 320.000 ljudi i konstantno najvišim rejtingom među biračima, biti okosnica buduće vlade Srbije i da će tada na dnevni red doći i pitanja realizacije saradnje u ekonomskim i infrastrukturnim projektima - kaže Milanović.
Komentarišući pitanja saradnje sa radikalima u budućoj vlasti, ona tvrdi da "od tog posla nema ništa".
- Uostalom, pitanje je i da li će SRS preći cenzus. Što se saradnje sa DSS-om tiče, poznato je da je ona dobra - kaže Milanović i dodaje da je Rusija računala na radikale, ali u vreme kada su bili pojedinačno najjača snaga u Srbiji.
Jedinsvena Rusija je od oktobra prošle godine u partnerstvu sa SNS-om, dok takav odnos sa DSS-om gaji još od jula 2007. godine. Da su veze sa DSS-om još uvek jednako čvrste, istog intenziteta i kvaliteta - tvrdi portparol DSS-a Petar Petković.
On je izbegao direktan odgovor na pitanje da li je lider DSS-a Vojislav Koštunica pozvan na Kongres JR-a, rekavši da funkcionerima DSS-a obaveze i okolnosti nalažu da budu u Srbiji.
Jasno je da svako ko navija za formiranje nacionalne desne vlade, računa na SNS i DSS, tumači direktor PR Agencije Pragma, Cvijetin Milivojević i dodaje da se između dve stranke i nove vlasti ne može staviti znak jednakosti jer ne mogu da ostvare više od 50 odsto glasova.
- "Neko treći" bi mogli da budu socijalisti, ali su oni okrenuli leđa Nikoliću i Koštunici, pa je zato logika nametnula radikale. To je, međutim, teško ostvarivo, pa je najbenignija opcija penzionerska stranka PUPS - ocenio je Milivojević.
Podrška Konuzina
Svedočanstvo ruskog plana je nedavni nastup ruskog ambasadora u Nišu Aleksandra Konuzina na naprednjačkom predizbornom skupu. Konuzin je porukom da je SNS postao jedan od glavnih pokazatelja raspoloženja građana Srbije i stekao mogućnost za planove opštenacionalnog karaktera u Srbiji, kako je protumačeno u Srbiji, izašao iz diplomatskih okvira
|