"Koristan predlog Bilta za dalje pregovore o Kosovu"
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton smatra da su "korisni svi predlozi koji dolaze od zemalja članica EU" kad je reč o Evropskoj službi za spoljno delovanje, pa tako i pismo koje joj je uputio ministar inostranih poslova Švedske Karl Bilt koji je zatražio novi dijalog o severu Kosova.
Maja Kocijančič, zamenica portparola Ketrin Ešton, agenciji Beta prenela je da je Biltovo pismo dostavljeno visokoj predstavnici EU, koja je na čelu Evropske službe za spoljno delovanje, neformalne diplomatije EU, i da u ovom trenutku može samo reći da su "uvek korisni svi predlozi i doprinosi zemalja članica" evropske dvadesetsedmorice.
Diplomate u Briselu ocenile su da je Bilt, kao odličan poznavalac razvoja na Balkanu, posle nedavno posete Prištini i Beogradu i sagledavanja činjeničkog stanja na severu Kosova "očigledno stavio do znanja i ono što izgleda misle još neki krugovi u EU". Bilt je, prema pisanju prištinskog lista "Koha Ditore", istovetno pismo uputio i evropskom komesaru za proširenje Štefanu Fileu.
Izvori u EU i ranije su stavljali do znanja da u nekoj budućoj fazi dijaloga Beograd-Priština može doći i do "doticanja drugih suštinskih pitanja, pa i nekih vezanih za status, pod uslovom da to vodi sveukupnom sređivanju i stabilizaciji odnosa Beograda i Prištine".
Isti izvori navode da sad više nisu usamljena mišljenja da pokušaj "vojno-policijskog nametanja rešenja na severu Kosova ne može da deluje i samo povećava teškoće i EU i Beograda, a objektivno i Prištine".
Diplomate u Briselu misle da Beograd jeste napravio "bar taktičku grešku kad nije prihvatio 'carinski pečat', iako je Priština slanjem specijalne policije takođe narušila načelo dijaloga". Takođe se navodi da Euleks, koji ima podršku svih 27 članica EU,
mora dobiti mogućnost da bude delatno prisutan na celom Kosovu, a rešenje za carinske prelaze je moglo i moralo da se nađe još početkom septembra.
Insistiranje na odbijanju podele Kosova?
Izvori u Briselu podvlače da ostaje da se prvenstveno političkim rešenjem "sredi", ako ne baš odmah uredi i tek u nekoj daljoj budućnosti sasvim reši pitanje Kosova, pošto ni u EU o tome sada ne postoji jedinstven stav. Kako Bilt u pismu visokoj predstavnici EU Ketrin Ešton i komesaru za prosirenje Štefanu Fileu ističe, sever je sada odvojen od ostalog dela Kosova više nego ikada i zbog toga se EU nalazi pred dva izazova - da insistira na odbijanju podele Kosova, ali i da nađe primenjivo
rešenje za sever zemlje.
Bilt u pismu Eštonovoj ističe da će "napredak, izvesno je, biti ostvaren u daljem dijalogu o severu između Prištine i Beograda i ja verujem da je došlo vreme da se krene dalje od usko tehničkih pitanja".
Šef švedske diplomatije zatražio je da Evropska komisija, čija je potpredsednica Ketrin Ešton, pokrene uporedni dijalog s Kosovom o severu, jer smatra da se bez sumnje mora pokloniti daleko veća pažnja srpskoj zajednici na Kosovu.
Premijer vlade u Prištini Hašim Tači je na vest o Biltovom predlogu reagovao tako što je ocenio da bi novi pregovori o Kosovu bili "prevaziđeni". On je poručio da je "Kosovo o svom statusu razgovaralo u Beču u međunarodnom procesu utvrđivanja predloga za status zemlje".