Vredi li Bolonjska deklaracija?
Predstavnici studenata iz Srbije, BiH, Slovenije i Hrvatske traže da se izvrši procena primene Bolonjske deklaracije radi rešenja problema u visokom obrazovanju.
Na kraju konferencije "Konfest", studenti iz Beograda, Novog Pazara, Novog Sada, Pule, Zadra, Splita i Mostara, usvojili su deklaraciju u kojoj pozivaju na ocenjivanje nastavnih programa na univerzitetima u regionu i na njihovo usklađivanje.
Studenti su u tom dokumentu zatražili i jaču saradnju privrede i univerziteta, kao i omogućavanje prakse u toku studiranja.
U deklaraciji, koju je na konferenciji u Domu narodne skupštine u Beogradu, pročitao student Stefan Surlić, kaže se i da je potrebno "ravnopravno uključenje svih aktera visokog obrazovanja" u proces donošenja zakona u toj oblasti.
Pomoćnik ministra obrazovanja Srbije Slobodan Jauković i prorektor Univerziteta u Beogradu Neda Bokan su u obraćanju studentima obećali da će njihovi zahtevi biti razmotreni.
Jauković je ocenio da u Srbiji pre početka primene Bolonjske deklaracije u visokom obrazovanju nije sprovedena adekvatna priprema studenata i profesora, kao i da nisu obezbeđena materijalna sredstva za to.
Jedan od važnih delova Bolonjske deklaracije tiče se veće prolaznosti studenata, ali je taj rezultat izostao, ukazao je Jauković.
"Uključili smo se u opštuevropsku debatu o Bolonjskom procesu u visokom obrazovanju", rekao je Jauković i ocenio da je to dobro i da je potrebno veće angažovanje svih zainteresovanih kako bi se dobilo bolje obrazovanje.
Studentska konferencija "Konfest" održana je u Beogradu od 23. do 26. novembra, a očekuje se da će deklaraciju sa tog skupa prihvatiti i regionalni studentski parlamenti.
Protesti u vezi sa uslovima studiranja trenutno traju u Sloveniji, a nedavno su izbili i u Beogradu. Studenti su tražili smanjenje školarine i bolje uslove studiranja.