Hoće u vojsku zbog sigurnog posla
Uniformu Vojske Srbije dobrovoljno je obuklo gotovo 1.000 mladića i devojaka. Oni čine nešto manje od trećine prijavljenih za služenje vojske, jer je za opasač konkurisalo više od 2.500 kandidata. Posao je do sada dobilo 358 dobrovoljaca, koji su se prijavili za profesionalnu službu u vojsci Srbije.
Ovo je bilans sistema odbrane Srbije tokom prvih godinu dana od ukidanja obaveznog služenja vojske. Na mesto "guštera" početkom 2011. prvi put u istoriji moderne vojske, stupili su - dobrovoljci. Tokom 2011. miris kasarni u Somboru, Valjevu i Leskovcu osetile su dve klase vojnika, koje su zakletve državi položile u martu i septembru. Pored momaka, vojničke šinjele zadužilo je i 150 devojaka.
- Broj zainteresovanih najbolje pokazuje da je uvođenje dobrovoljnog služenja vojske bio pravi potez - kažu u Ministarstvu odbrane. - Vojnu obuku je samo u prvoj generaciji prošlo 485 vojnika, a od cele klase otpalo je svega 16 mladića i devojaka. Vojska Srbije uspešno je pre godinu dana prebrodila obustavljanje obaveznog vojnog roka i "razradila" služenje dobrovoljaca.
U Ministarstvu napominju da svojom voljom vojničku uniformu trenutno nosi 499 vojnika, među kojima su i 74 žene. U stroj septembarske klase stalo je 516 vojnika, a na lični zahtev ili po nalazu vojnolekarskih komisija, voljno je dobilo svega njih 17.
Centri za obuku nemaju kapacitet da prime sve zainteresovane, ali kandidati koji ne prođu u prvom krugu pozivaju se u prvom sledećem uputnom roku.
Anketa sprovedena među septembarcima pokazala je da je čak 93 posto mladića i devojaka zainteresovano da hleb ubuduće zarađuje u Vojsci Srbije. Vojnici navode da je to prilika da dođu do posla koji nosi redovnu platu, ugovor na neodređeno vreme, usavršavanje potrebno za čin podoficira, ali i dalje napredovanje u karijeri. Prosečna plata profesionalnog vojnika je oko 26.000, ali uz dodatke prebacuje i 30.000 dinara.
Kandidati za profesionalne vojnike, koji čine najveći deo dobrovoljaca, najviše nišane posao u garnizonima Beograd, Kraljevo, Valjevo, Zaječar i Niš. Najveća gužva vlada za dužnosti strelaca, ali i u vojnoj policiji, specijalnim jedinicama.
Preko kasarne vodi jedini put do radnih mesta sa oružjem u policiji, pravosuđu, agencijama za obezbeđenje.