Jeremić: Kosovo je opasan presedan
Ministar Vuk Jeremić kaže da bi priznanje nezavisnosti Kosova bilo opasan presedan, između ostalog i zbog onih koji jug Srbije nazivaju “istočnim Kosovom”. Upravo zato nećemo priznati Kosovo”, rekao je Jeremić.
U diskusiji posle predavanja na londonskom Rojal holovej univerzitetu, ministar je upitan i kada je Kosovo tačno postalo deo Srbije, na šta je on odgovorio da je “Kosovo postalo deo Srbije, kada je Srbija postala deo Srbije”.
Jeremić je, takođe, podsetio da je Badinterova komisija jasno precizirala, kada je došlo do raspada Jugoslavije, da su granice bivših republika granice novih država.
Odgovori ministra na ova pitanja propraćeni su aplauzom studenata, koji su ministru postavili niz interesantnih pitanja, a mnoga su se opet ticala Kosova.
Jedno od njih odnosilo se na intervenciju NATO 1999. na šta je Jeremić odgovorio da je ona, po njegovom mišljenju, bila opasan presedan za međunarodni poredak, jer je preduzeta bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN.
“Dvanaest godina nakon toga još se bavimo pitanjem Kosova i ono je daleko od rešenja i još nam treba vremena da izvršimo ‘detoksikaciju’ političkih podela i animoziteta koje je ona izazvala”, konstatovao je ministar.
Jeremić je istakao da je nelegalnim proglašenjem nezavisnosti Kosova “učinjena loša usluga i Srbima i Albancima”, a takođe i pokušajem da se nametne Ahtisarijev plan.
Taj plan je, podsetio je, šest puta iznošen na glasanje u Savetu bezbednosti UN i svih šest puta nije prošao, a sama činjenica da je iznet na glasanje potvrda je da je neophodno da ga usvoji Savet bezbednosti.
Šef srpske diplomatije je ukazao da mnoge zemlje koje imaju problem sa separatizmom ne žele da priznaju nezavisnost Kosova, ne zbog Srbije, nego zbog sebe jer bi to bio “poziv na separatizam”.
Međutim, dodao je, Srbija kaže ne separatizmu, ali ne i pregovorima, a rešenje je moguće tako da ne bude ni pobednika ni poraženih.
Jeremić je, u odgovoru na drugo pitanje- o “diskriminisanima i onima koji diskriminišu” istakao da su Srbi vise puta u istoriji bili diskriminisani, a da su Albanci “bili u teškom položaju za vreme Miloševića”, ističući da je “era MIloševića za nama” i da Srbija već niz godina ima demokratsku vladu koja ima odlične rezultate u poštovanju ljudskih prava i prava manjina.