Tadić: Borićemo se za kandidaturu
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u Briselu da ne može da kaže da li će Srbija dobiti status kandidata 9. decembra, ali da će se boriti da ga dobije.
"Ako me pitate da li sam veliki optimista, ja samo mogu da kažem da sam optimista, ali sagledavam opasnosti i rizike u celom tom procesu. Ovog trenutka ne mogu da kažem da li će Srbija dobiti status kandidata 9. decembra, ali mogu da kažem da će se Srbija boriti da dobije taj status koji je veoma važan kako bismo kasnije otvorilili perspektivu članstva Srbije u Uniji", rekao je Tadić.
Tadić se danas u Briselu sastao sa predsednikom Evropskog saveta Hermanom van Rompejom. Predsednik Evropskog saveta izrazio je zadovoljstvo zbog napretka u dijalogu Beograda i Prištine, ali i istakao važnost sprovođenja dogovorenog.
"Iako priznajemo najnovije rezultate u dijalogu Beograda i Prištine, podstakao sam predsednika Tadića da učini dodatne korake kako bi uverio države članice EU da je Srbija ozbiljno posvećena dijalogu i da sprovodi do sada dogovorena rešenja", navodi se u Rompejovoj izjavi dostavljenoj medijima.
Rompej je podsetio da su regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi suštinski deo procesa proširenja EU, i da će Brisel, oslanjajući se na fer i pravične kriterijume, svaku državu koja pretenduje na članstvo u EU ocenjivati u skladu sa tim uslovom.
Tadić je istakao da ne bi trebalo u srpsku javnost slati nerealistične poruke da će Srbija sigurno dobiti status kandidata.
"Do 9. decembra ima još dovoljno vremena i zbog toga je potrebno da odradimo svoj deo posla. Srbija će to svakako uraditi i mi očekujemo da naši evropski partneri to sagledaju i da EU i svaka pojedinačna zemlja imaju konstruktivan pristup", istakao je Tadić.
Teški pregovori sa Prištinom
On je naveo da je otvoreno pitanje tehničkog dijaloga Beograda i Prištine, traganje za rešenjima koja su danas na stolu.
"Postigli smo već neliko važnih rešenja i srpska vlada ide sa implementacijom tih rešenja. S druge strane mi se nadamo da ćemo naći rešenja za učešće Prištine na regionalnim forumima. Srbija je konstruktivno predložila nekoliko rešenja u skladu sa principima rezolucije 1244. Nadamo se da ćemo moći da postignemo takva rešenja", dodao je Tadić.
Predsednik Srbije je rekao da je sa Van Rompejom razgovarao o krizi na severu Kosova.
"Govorili smo i o tome da su neki vojnici Kfora povređeni poslednjih dana i to svakako ne doprinosti dobijanju statusa kandidata i opštem dijalogu", poručio je Tadić.
Prema njegovim rečima, to je činjenica koja "kreira teško izdrživu atmosferu".
"Zato je moj apel Srbima na severu Kosova, i vojnicima Kfora, Euleksu i Prištini na maksimalnu uzdržanost ne samo u ovim danima već i u budućnosti", rekao je Tadić.
Kako je naglasio "samo uzdržanost, samo miran i racionalan pristup može da nam obezbedi da pronađemo rešenja za probleme koji ne dolaze od juče već iz daleke prošlosti".
"Verujem da možemo da pronađemo rešenje za albasnko-srpski konflikt na Kosovu ako racionalano pristupamo, ako smo svi dovoljno odgovorni i ukoliko pažljivo razmotrimo moguća rešenja, kojima Beograd ne priznaj nezavisnost Kosova, ali koja su korisna za sve, i za Srbe i za Albance i za EU", rekao je predsednik Srbije.