Fitu: Mora se čuti glas naroda
Podela Kosova bila bi veoma loša ideja za sprovođenje, ali zajednice imaju pravo da razvijaju svoj identitet, život i svoje potrebe, kaže za "Vesti" ambasador Francuske u Prištini Žan Fransoa Fitu.
O referendumu na severu Kosmeta kaže da nije na njemu da iznosi mišljenje, ali smatra da treba poslušati glas naroda, čega se plaši i čemu se nada.
Iz vaših izjava čini se da ste ublažili stav prema severu Kosova. Da li francuska vlada pokazuje više interesovanja i razumevanja za tamošnji narod?
- Ni više, ni manje. Naš stav je nepromenjen - moja vlada je podržala nezavisnost i suverenitet Kosova i misli da podela nije opcija.
Svaka zajednica, ili indivudua, ima pravo da izrazi svoje pogled i pravo da nađe garancije za razvoj svog identiteta i života kroz dijalog.
Tačno je da idem često na sever i razgovaram sa mnogim ljudima, rekao bih već prijateljima, i pokušavam da razumem šta to njima znači, da bih mogao da shvatim njihove strahove. I moja vlada misli da se njihov glas mora čuti. To, međutim, nije promena, ili omekšavanje stava. Podela bi bila veoma loša ideja za sprovođenje, ali zajednice imaju puno pravo da razviju svoj identitet, život i svoje potrebe.
U intervjuu "Vestima", gradonačelnik Kosovske Mitrovice rekao je da ste tokom razgovora o referendumu rekli da to jeste zakonsko i demokratsko pravo.
- Sećam se da je gospodin Pantić rekao da će pozvati na referendum. Tom prilikom nisam rekao da li se slažem sa tim ili ne. On me je informisao da bi gradonačelnici na severu želeli da sazovu referendum, i ja sam to saslušao. Nije na meni da izdajem naređenje narodu, ja sam diplomata, a ne ministar unutrašnjih poslova.
Ali, ako ćemo o mogućim opcijama za sever, mislim da je veoma važno da se sluša glas naroda, a ne da se govori o severu kao da je on na Mesecu, već da se razgovara sa narodom, sasluša šta misli, čega se plaši i čemu se nada.
Gradonačelnici sa severa, ali i poslanici poreklom sa Kosova ne podržavaju gospodina Stefanovića. Da li je sa takvom platformom moguće normalizovati život?
- Ponekad je dijalog veoma teška stvar. Morate razgovarati sa narodom i ubediti ga. I moja zemlja se zalaže da se podeli vizija između vlade Prištine, naroda sa severa, Beograda i predstavnika međunarodne zajednice. To nije lako, ali treba dati priliku zajednici da izrazi svoje stavove.
Srbi na severu Kosmeta ne prihvataju implementaciju dogovora Beograda i Prištine?
- Prihvatam njihov otpor, ali trenutno mislim da situaciju treba da držimo pod kontrolom i izbegnemo da ispadnu iz ruku. To je jedino što možemo da radimo. To rade i Kfor i Euleks.
Da li će Francuska pritisnuti Beograd da sever prihvati sporazume sa Prištinom? Da li će to biti uslov za dobijanje kandidature?
- Dve stvari su potpuno odvojene - ako pitate moju zemlju, ona je za to da ljudi da na severu implementiraju postignuti dogovor. Da, naravno - ako postignete dogovor, onda ga implementirate; ako ne želite da ga implentirate, onda se ne dogovorate.
Da li je dogovor i sprovođenje dogovora uslov za kandidaturu Srbije za EU?
- Odnos Srbije i EU je u daleko širem okviru i to nije preduslov. Srbija je ušla u ovaj dijalog u dobroj volji, postigla je neke dogovore. Moramo razumeti da je neke od njih teško implementirati, ali mi takođe tražimo njihovo sprovođenje.
Iskreni pregovorači
Da li ste zadovoljni otvorenošću pregovarača? Da li jasno predstavljaju šta su dogovorili? |