Sveštenicima pola penzije o trošku države?
Ukoliko u državnoj kasi bude novca od 1. januara 2012. godine Srbija trebalo bi da učestvuje u visini do 50 odsto u izmirivanju obaveza penzijsko-invalidskog i socijalnog osiguranja za sve sveštenike i verske službenike tradicionalnih crkava i verskih zajednica u Srbiji.
To je juče dogovoreno na radnom sastanku patrijarha srpskog Irineja (Gavrilovića) sa ministrom vera i dijaspore Srđanom Srećkovićem i generalnim sekretarom ministarstva Aleksandrom Kojić, te direktorom Republičkog fonda za penziono i invalidsko osiguranje Draganom Kalinović i direktorom Poreske uprave Dragutinom Radosavljević, kao i predstavnicima Ministarstva finansija i Ministarstva rada i socijalne politike.
Nije međutim precizirao da li se takva mogućnost odnosi i na sveštenstvo SPC u dijaspori i u zemljama u okruženju Srbije.
Sastanak je sazvan zbog višegodišnjih problemima u vezi sa (neredovnim izmirivanjem penzijsko-invalidskog i zdravstvenog osiguranja sveštenika i zaposlenih u crkvenim i verskim službama na teritoriji Srbije.
Podsećanja radi, nakon Drugog svetskog rata tokom Brozovog komunizma pomenute doprinose sveštenstvu je u celosti uplaćivala država kao jedan vid nadoknade za nacionalizovanu crkvenu imovinu.
U vreme potonje Miloševićeve vladavine država je prepolovila svoje učešće, da bi ono nakon petooktobarskih promena 2000. bilo potpuno obustavljeno. Donošenjem zakona o crkvama verskim zajednicama pre pet godina država je delimično finansirala penziono i socijalno osiguranje samo sveštenstvu u siromašnim parohijama.