Tadić: Srbija ne dozvoljava da se RS dovodi u pitanje
"Srbija nikada neće prihvatiti da se krši Dejtonski sporazum i dovodi u pitanje pravo Republike Srpske na postojanje, kao što nikada neće podržati ni bilo kakvu podelu Bosne i Hercegovine“, rekao je predsednik Srbije Boris Tadić.
"Srbija ostaje privržena Dejtonskom sporazumu i istovremeno tačno zna na koji način se država, ja kao predsednik i Vlada u domenu svojih ustavnih nadležnosti, u međunarodnoj zajednici i regionalnoj politici možemo ophoditi kada je reč o RS", izjavio je Tadić u utorak veče za RTS.
Odgovarajući na pitanja gledalaca, on je istakao da se Srbija nikada neće mešati u unutrašnje stvari regionalnih država, kao što ne dozvoljava da se bilo ko meša u stvari države Srbije.
"To je vrlo jasna i konsekventna politika. Nećemo voditi politiku koja će ugrožavati naše odnose sa regionalnim državama. To je pretpostavka evropskih integracija, ali i konačno pomirenje i stvaranje ekonomskih uslova za bolji rad naših preduzeća i sigurnija radna mesta", precizirao je Tadić.
Tadić je odbacio kao neosnovane i neprincipijelne optužbe koje dolaze iz Zagreba na račun odnosa Srbije prema BiH.
Govoreći o odnosima Srbije sa susedima predsednik je rekao da će Beograd pažljivo sagledavati šta će Crna Gora činiti u narednom periodu prema Kosmetu i da li će doći do novih povreda prava Srbije.
"Jasno smo rekli da ne prihvatamo nikakvo priznanje Kosova od strane Crne Gore. Vidim da u Crnoj Gori ima različitih poruka na temu moguće promene stava Crne Gore pposle mišljenja Međunarodnog suda pravde", naglasio je Tadić.
Što se tiče kontratužbe Međunarodnom sudu pravde u Hagu protiv Hrvatske, Tadić smatra da ni Hrvatska ne treba da tuži Srbiju, niti Srbija Hrvatsku, ali da će, ukoliko Zagreb ne povuče svoju tužbu, uslediti kontratužba jer Beograd neće imati veliki manevarski prostor.
"Ali, verujem da još postoji mogućnost da se čitav taj proces vrati pred redovne sudove i da se ne sudaramo u regionalnom smislu, jer to nikome nije od koristi", naveo je on.
Tadić je rekao da je bilo dovoljno konflikata između srpskog i hrvatskog naroda i dve države, ali da to ne znači da Srbija odustaje od prava svojih sunarodnika, koji su veoma propatili, izdržali ogromne pritiske, zlostavljanja i zločine tokom hrvatskih akcija "Bljesak" i "Oluja".
"Ja sam izašao u susret prema Hrvatskoj i krenuo s političkom akcijom da se još jednom preispita da li ova tužba Hrvatske protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde treba da opstane", rekao je Tadić.