O podeli Kosmeta mimo javnosti
Nedavnom izjavom da podela Kosova ne bi nužno izazvala dodatne probleme u regionu, bivši austrijski vicekancelar Erhard Busek iznenadio je mnoge budući da evropski političari uglavnom misle suprotno.
Bivši koordinator Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope kazao je za ”Politiku” da bi o podeli Kosova trebalo raspravljati ”po strani” kako mediji ne bi izazvali buku oko toga, premda priznaje da je taj scenario nemoguć sve dok dve strane nisu za istim stolom i ne razgovaraju direktno.
”Neophodno je održivo rešenje za Kosovo. Preložio sam to (ideju o podeli Kosova) jer nisam baš siguran da su Kosovari spremni da dođu do nje. Ali u ovom trenutku je prerano za to jer je neophodno da dve strane sednu za isti sto”, rekao je Erhard Busek.
Imate veoma dobre kontakte sa albanskim vlastima u Prištini. Smatrate li da je realno da one žele da razmatraju ideju o podeli?
Trenutno albanske vlasti u Prištini nisu rade da to čine, ali to može biti jedna od mogućnosti. O toj ideji mora da se diskutuje sa strane tako da ne izazove preveliku buku u medijima.
Imajući na umu činjenicu da je predizborna kampanja u Srbiji već počela, mislite li da su srpski političari spremni da uskoro predstave predlog o menjanju granica?
Vreme izbornih kampanja nije najbolje za predloge. Trenutno srpske stranke zastupaju mišljenje da je Kosovo i dalje deo Srbije dokle god ono postoji. I sada je nemoguće diskutovati ni o čemu drugom.
Šta preporučujete srpskim političarima? Kako da predstave predlog o promeni granica, a da se ne zamere međunarodnoj zajednici, naročito EU?
Srpskim političarima mogu samo da preporučim test realnosti. Srbija mora da odluči kojim putem želi da ide. Ne možete biti sa Evropskom unijom a ujedno i sa Rusijom, Kinom i kime god još.
Kako ubediti velike sile da je za problem Kosova neophodna neka vrsta Dejtonske konferencije?
Meni nije jasno šta bi se dobilo nekom Dejtonskom konferencijom. Smatram da je neophodno da dve strane sede zajedno. Pre nego što Srbi i Kosovari ne sednu zajedno za jedan sto, ništa nije moguće. Čak ni Dejtonska konferencija.
Zašto mislite da podela Kosova ne mora nužno da stvori probleme u regionu, naročito u Bosni i Hercegovini, kao što misle mnogi evropski političari?
Kosovo nije ni u kakvoj vezi sa BiH. Ovde su problemi drugačiji. U Bosni je neophodno da različite političke snage prihvate da moraju da imaju zajedničku zemlju i da žele tu državu, što sada nije slučaj.