Premijer da povuče predlog Zakona o komunalnim delatnostima
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin uputio je, na zahtev privrednika i članova Udruženja za komunalne delatnosti PKS, premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću pismo sa inicijativom da se iz skupštinske procedure povuče Predlog zakona o komunalnim delatnostima.
Bugarin u pismu predlaže da premijer, u skladu sa svojim ovlašćenjima, povuče Predlog zakona o komunalnim delatnostima iz procedure, kako bi se tekst zakona vratio na doradu i u njega ugradili stavovi privrede iz javne rasprave u komorskom sistemu, saopštila je PKS.
Ukazujući na važnost gazdovanja i upravljanja vodama i drugim strateškim resursima u vlasništvu države, Bugarin je podsetio da su PKS, regionalne komore i udruženja, lokalna samouprava i svi sindikati sa Ministarstvom ekonomije organizovali široku javnu raspravu i tačno definisali zahteve privrede u očuvanje tih resursa uvođenjem javno - privatnog partnerstva u komunalne delatnosti.
U saopštenju stoji da usaglašeni stavovi privrednika i Radne grupe za izradu Predloga zakona nisu uvaženi u tekstu zakona koji je upravo u skupštinskoj proceduri, te je javna rasprava obesmišljena.
Nacionalni interes umesto profita
Predsednik PKS smatra da bi ti stavovi trebalo da budu ugrađeni u buduća zakonska rešenja, kako bi od toga imala koristi i država, u interesu privrede i svih građana Srbije.
On je podvukao i stav privrednika koji smatraju da država ne sme da ispusti vlasništvo i upravljanje najvažnijim resursima, prepuštajući građane i privredu u ruke onih koji umesto nacionalnog interesa, vide jedino profit.
Stav privreda je da javna preduzeća vodovoda i kanalizacije kao deo jedinstvenog i nerazdvojivog tehničko-tehnološkog sistema, prečišćavanje vode, toplane, prikupljanje i odlaganje smeća i trolejbusko - šinski prevoz ne mogu biti povereni privatnim firmama, niti da se daju u koncesiju, jer je to protiv nacionalnih interesa i povlači bezbednosne rizike, kaže se u saopštenju, a Zakon o koncesijama daje tu mogućnost.
Bugarin je naglasio da se nacionalna asocijacija srpske privrede zalaže za javno - privatno partnerstvo u svim oblastima u kojima je to moguće. Međutim, srpski privrednici su u javnoj raspravi jednoglasno zauzeli stav da te poslove treba da obavljaju isključivo javna komunalna preduzeća u državnom vlasništvu.
Oni su ukazali da ne bi smeli vodu i druge strateške resurse da dajemo u koncesiju ili zakup, jer su se takva rešenja pokazala lošim i u razvijenim evropskim zemljama, dodaje se u saopštenju.