Stečaj krivično delo samo uoči izbora
Preteća najava državnog sekretara u Ministarstvu pravde Slobodana Homena da će stečaj firme, ako se ispostavi da je nameran biti krivično delo s mogućom kaznom od dve do 12 godina zatvora, podsetila je srpsku javnost na šokantne zvanične podatke da je više od 3.000 preduzeća na ovaj način zatvorilo kapije. Nametnulo se i pitanje zašto se toj praksi nije stalo na put ranije, jer su osim radnika stradala i preduzeća poverioci kojima dug nikada nije isplaćen.
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić tvrdi da je trostruko više firmi čiji su računi duže od dve godine u blokadi i da bi do početka iduće bez posla moglo da ostane i do 200.000 radnika, među kojima priličan broj zbog stečaja.
- Preduzeća su uništavana da bi se iz stečaja kupovala u bescenje, a mnoga i da se iskoristi lokacija i nekretnine u druge svrhe, pa su se dosetili kada je skoro sve završeno - objašnjava Savićeva zašto Homenova izjava deluje kao predizborni marketing.
Ona ističe da će sindikalci za katastrofalno stanje tražiti odgovornost Agencije za privatizaciju.
Advokat Branko Pavlović, savetnik malih akcionara u više preduzeća začuđen je Homenovom, kako kaže, besmislenom najavom, jer Srbija za krivično delo namernog stečaja ima norme ugrađene u zakone.
- Umesto da hapse organizovane kriminalne grupe i popravljaju stanje, u javnost izlazi Homen koji kao da o krivičnim delima ne zna ništa, pa izmišlja da mu nešto fali da bi se delovalo - naveo je Pavlović.
Dnevno "nestane" 25 firmi
U 2010. je otvoreno 1018 stečaja, od kojih 212 automatskih. Zbog neprekidne dvogodišnje blokade računa je krajem septembra ugašeno 429, a do kraja oktobra 586 firmi. Uposleno je 280 stečajnih upravnika, u privredne sudove dnevno stigne više od 25 predloga za pokretanje stečaja. Ukupan broj sudskih predmeta koji ne mogu da se izvrše, jer je preduzeće u stečaju, stigao je na pola miliona. |