Robinson: Nismo ni na strani Beograda, niti Prištine
Pomoćnik državnog sekretara SAD Dejvid Robinson izjavio je da Kfor i Euleks ne staju ni na čiju stranu, da ne preti novi izbeglički talas sa Kosova, da dijalog Beograda i Prištine treba da bude nastavljen i da se pitanje trgovine ljudskim organima koje je veliki priblem mora istražiti do kraja.
"Ne mislim da ove misije staju na bilo čiju stranu, već pokušavaju da obezbede mir i stabilnost kako bi ljudi mogli normalno da žive, bez obzira na nacionalnost", rekao je Robinson i dodao da misli da ne postoji nijedan razlog zbog kojeg bi se očekivao novi izbeglički talas sa Kosova.
"Sada svi treba da se fokusiraju na rešavanje problema, na nastavak dijaloga koji se vodi pod medijatorstvom EU, pre nego na dizanje tenzija i razmišljanje o novom talasu izbeglica", istakao je Robinson u intervjuu "Novostima".
On je najavio da će uskoro biti organizovana donatorska konferencija za izbeglice, na kojoj će učestvovati i SAD. Robinson, koji je i prvi čovek u vladi SAD za pitanja migracija i izbeglica, kazao je da je Biro koji predstavlja u prethodnih nekoliko godina uložio oko 30 miliona dolara samo u Srbiji, a u ceo region oko 930 miliona dolara za rešavanje humanitarnih pitanja.
"Pozdravljamo sve ono što vlade država u regionu čine kako bi se razrešila izbeglička kriza. SAD smatraju da problemi izbeglica i raseljenih lica nisu samo briga samih država, već i međunarodne zajednice. Zato blisko sarađujemo sa UNHCR i drugim organizacijama kako bismo rešili ove probleme", istakao je on.
Robinson smatra da su veoma važni potezi koje su na pomirenju u regionu preduzeli predsednik Boris Tadić i Skupština Srbije.
"Nastavak politike ovakvih gestova i odluka pokazuje veličinu političkog vođstva. Ponekad vođstvo zahteva strpljenje i volju da nastavite da radite stvari koje vas i čine vođom. Pozdravljamo odluke koje je Srbija donela i vidimo ih kao snažan znak volje za pomirenje", naglasio je Robinson.
Na pitanje da li je moguće, pošto su Srbija i Hrvatska podnele MSP u Hagu međusobne tužbe za genocid, postići pomirenje dok ovakav sudski proces traje, Robinson je odgovorio da je na vladama dve zemlje da donesu takvu odluku.
"Važno je da kanali komunikacije ostanu otvoreni po svim pitanjima, pa i po ovom", dodao je on i ponovio da je pomirenje od krucijalnog značaja za ubrzanje ka EU i evroatlantske integracije.