Poljska forsira kandidaturu Srbije
Poljsko predsedništvo Evropske unije insistiraće da šefovi država i vlada Unije na samitu 9. decembra odlučuju o kandidaturi Srbije, iako neke zemlje žele da se to pitanje odloži, izjavio je danas u Briselu Artur Harazim, direktor Odseka za Evropu u poljskom ministarstvu spoljnih poslova.
"Verujem da će Savet ipak odlučivati u decembru", rekao je Harazim, objasnivši da će o tome najpre razgovarati ministri spoljnih poslova članica EU koji treba da se sastanu 5. decembra, a da će konačnu odluku doneti šefovi država i vlada 9. decembra.
Harazim, čija zemlja presedava Savetom do kraja godine, istakao je, na tribini o proširenju EU u organizaciji briselskog centra za evropsku politiku, da je za Poljsku pitanje proširenja EU i dalje jedan od prioriteta.
On je, međutim, priznao da ostalih 26 članica Saveta o proširenju nema iste stavove. "Naš posao je da radimo sa onim zemljama koje su po ovom pitanju još uvek skeptične", rekao je Harazim.
On je ovo izjavio osvrćući se na nezvanični dokument Nemačke i Francuske (non paper) u kojem su te dve zemlje zatražile da se konačna odluka o kandidaturi Srbije i određivanje datuma pregovora Crnoj Gori odloži za sledeću godinu.
Taj dokument, sastavljen pre nego što je Evropska komisija 12. oktobra preporučila da se Srbiji dodeli datum kandidata, a Crnoj Gori početak pregovora, procureo je u javnost prošle nedelje. Razgovoru na temu proširenja u Briselu prisustvovao je i Stefano Sanino, generalni direktor za proširenje u EK, koji je takođe izrazio oprezan optimizam u vezi sa evrointegracijama zemalja Zapadnog Balkana.
"Treba jasno poručiti da vrata EU ostaju otvorena, ali istovremeno obezbediti da oni koji prolaze u potpunosti ispunjavaju kriterijume", rekao je Sanino.
Direktorka kancelarije za proširenje u vladi Srbije Milica Delević, koja je takođe učestvovala u razgovoru, izrazila je nadu da će tehnički dijalog Prištine i Beograda, prekinut nakon eskalacije nasilja na severu Kosova i Metohije, uskoro biti nastavljen.
"Slobodan protok ljudi i robe, kao i uspostavljanje vladavine prava na severu pokrajine je podjednako u interesu Srbije kao i svih ostalih", rekla je Delević. "Čim se to pitanje reši, moći ćemo da upotrebimo vreme i energiju na rešavanje drugih problema", rekla je ona.
Ponovo uspostavljanje dijaloga je, prema preporuci Komisije, ključni uslov koji Srbija mora da ispuni da bi dobila kandidaturu.