DSS traži nove pregovore sa Prištinom
Demokratska stranka Srbije saopštila je danas da će Skupštini Srbije predložiti svoj Predlog deklaracije o Kosovu u kojoj traže nove pregovore sa Prištinom i poništavanje dogovora o slobodi kretanja.
Potpredsednik DSS Slobodan Samardžić rekao je na konferenciji za novinare u Beogradu da je najavljena sednica Skupštine Srbije poslednja šansa da parlament usvoji deklaraciju koja će obavezati Vladu da događaje na severu Kosova "preokrene u korist Srbije".
DS S u svom predlogu deklaracije od šest tačaka navodi da je neophodno započinjanje novih pregovora o Kosovu u organizaciji SB UN, jer je "jednostranim i protivpravnim akcijama nelegalnih institucija Kosova 25. jula 2011. na dovođenju albanskih carinika i policajaca, grubo prekršena Rezolucija 1244 i prekinut i obesmišljeni dijalog Beograda i Prištine".
DSS traži i da parlament podrži miran protest Srba protiv nasilnog dovođenja albanskih carinika na administrativne prelaze Jarinje i Branjak i navodi da je jedino rešenje za uspostavljanje prelaza da sve poslove obavljaju carinici UNMIK-a.
"Tražimo i da se van snage stave svi dogovori u vezi sa slobodom kretanja ljudi i robe koji su postignuti u okviru dijaloga predstavnika Vlade Srbije i nelegalnih insitucija Kosova", naveo je Samardžić.
DSS zahteva da Skupština Srbije odbaci kao protivpravne sve zahteve EU da Srbija "normalizuje odnose u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju" i da uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom.
"Reč je o neprihvatljivoj terminologiji. Uspostavljanje dobrosusedskih odnosa značilo bi prihvatanje nezavisnosti Kosova", kazao je Samardžić.
U petoj tački deklaracije, DSS navodi da su Srbi na Kosovu građani i državljani Srbije i da su neprihvatljivi svi zahtevi za ukidanje institucija Srbije na Kosovu pod izgovorom da je reč o paralelnim institucijama. DSS zahteva i da parlament potvrdi da će na Kosovu, kao i prethodnih godina, biti raspisani parlamentarni i lokalni izbori.
Samardžić je rekao da će DSS nastojati da njihov predlog deklaracija bude ravnopravan tekst sa ostalim predlozima koji će se mogu naći pred parlamentom.