Odvođenje firme u stečaj novo krivično delo
Namerno odvođenje firme u stečaj biće novo krivično delo, za koje će se izricati kazna koja će najverovatnije iznositi od šest meseci do pet godina zatvora i uz to će se oduzimati i imovina, najavio je državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen.
"Namerno teranje firme u stečaj je u Srbiji postalo masovna pojava. Na taj način se izbegavaju obaveze prema državi, drugim privrednim subjektima i zaposlenima, koji najčešće ostaju ne samo bez plata, već i bez uplaćenih doprinosa za zdravstveno i socijalno osiguranje", rekao je za "Blic" Homen, koji je i predsednik radne grupe za izmenu i dopunu Krivičnog zakonika Srbije.
Stečaj - najveći problem sudstva u Srbiji
Prema njegovim rečima, ukupan broj sudskih predmeta koji ne mogu da se izvrše zato što je neko preduzeće otišlo u stečaj veći je od broja svih drugih izvršnih presuda u Srbiji.
"Takvih slučajeva je najmanje 500.000. Za ovo novo krivično delo kazna će najverovatnije iznositi od šest meseci do pet godina zatvora. Ali, ovde je važno da se budućim počiniocima ovog krivičnog dela pošalje poruka da će zatvorsku kaznu pratiti i imovinska sankcija, odnosno oduzimanje imovine", rekao je Homen.
On je precizirao da će se pod udarom tih sankcija naći "službeno lice koje firmu namerno tera u stečaj ili lice koje registrovanjem nove firme na prevaran način izbegava plaćanje obaveza prema drugim privrednim subjektima, državi ili zaposlenima".
Treba brisati uvredu i klevetu iz krivičnog zakonika
Radna grupa takođe smatra da iz krivičnog zakonika treba izbaciti uvredu i klevetu i da bi one trebalo da budu predmet parničnog, a ne krivičnog postupka.
"Brisanje klevete i uvrede iz Krivičnog zakonika od izuzetne je važnosti za novinare i medije koji su izloženi čestim tužbama i kaznama koje ugrožavaju njihov opstanak", kazao je Homen.