Prištinski paroh pozvao Srbe da se vrate u Prištinu
Paroh prištinski Darko Marinković pozvao je danas raseljene da se vrate u Prištinu i pridruže se grupi od sedamdesetak Srba koji žive u tom gradu.
Paroh je rekao da raseljeni Srbi mogu da se vrate u svoj grad i da žive u Prištini u kojoj sada zajedno sa dve svešteničke porodice i njihovom decom živi vise od 70 Srba. Paroh je dodao da je to samo njegov poziv i dobronameran savet raseljenim Srbima.
Albanci iz Đakovice pozvali Srbe da zajedno urede grobljaAlbanci iz Opštine Đakovica "Poseta groblju u selima Piskote i Petrovac prošla je bez problema, nije bilo incidenata, koji su do sada bili uobičajeni prilikom naših dolazaka u Đakovicu", kazao je Stanojević agenciji Beta. Stanojević je dodao da je autobus sa 50 raseljenih Srba iz Beograda, Kragujevca i Kraljeva, krenuo sinoć na zadušnice. "Po dolasku na Kosovo dobili smo jako obezbeđenje i pratnju koja nas je vodila do oba groblja i same Đakovice", kazao je on. "Groblja su zapuštena i neuredna, ali smo od albanskih predsatvnika opštine dobili poziv da ih zajedničkim snagama očistimo", kazao je koordinator opštine Đakovica. Odlazak na groblja na zadušnice organizovalo je Ministarstvo za Kosovo i Metohiju. Raseljeni Đakovčani su tom prilikom posetili i Crkvu Uspenja presvete Bogorodice u centru Đakovice. Od nekoliko hiljada Srba koji su do 1999. godine živeli u Đakovici danas u tom metohijskom gradu živi pet starica i to u porti crkve. |
U Prištinu je na zadušnice organizovano došlo oko stotinak raseljenih Srba iz Beograda i Niša, kao interno raseljenih sa centralnog Kosova, a pridružil su im se i prištinski Srbi.
Oni su prvo obišli obnovljenu crkvu Sveti Nikola u kojoj su liturgiju služili parosi Darko Marinković i Stevo Mitrić. Potom su u pratnji policije obišli i gradsko pravoslavno groblje.
Pored ranije srušenih nadgrobnih spomenika, raseljeni su zapazili da ima i onih koji su polomljeni od poslednjih zadušnica, a do nekih grobova od rastinja nije moglo da se dođe.
Brat i sestra Kaća i Dragan Dzudović rekli su za Betu da od šiblja i rastinja nisu mogli da dođu do grobova i da groblje danas napuštaju "izgrebanih duša i ruku". Dodali su da su raseljeni spremni da plaćaju održavanje groblja, ali da to treba neko da organizuje.
Paroh je rekao da je proletos deo groblja očišćen i da očekuje da će nadležni nastaviti da održvaju groblja kako je i obećano.
Otac Darko je kazao da su neki raseljeni Srbi preneli posmrtne ostatke predaka u mesta gde sada žive iako to SPC strogo zabranjuje.
Raseljene Srpkinje Danica Popović i Desanka Petrović rekle su za Betu da bi se odmah vratile u Prištinu kada bi bile bezbedne i kada bi im kosovske vlasti vratile uzurpirane kuće.
Raseljeni Srbi i članice Kola srpskih sestara poklonile su danas 11 ikona delimično obnovljenom hramu Sveti Nikola koga su spalili i uništili albanski ekstremisti marta 2004.godine.
Paroh Drarko pokazao je raseljenim Srbima ikonu Svetog Nikole iz 1871. godine, koju je pravoslavni Čeh Patrik Kaizr našao na zgarištu crkve. Bila je deo ikonostasa koji su za crkvu uradili poznati debarski majstori.