"Ukidanje srpskih institucija samo silom"
Šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović izjavio je da za Srbiju nije prihvatljivo uslovljavanje Evropske unije ukidanjem srpskih struktura na severu Kosova i Metohije.
On je za nemački list "Tagescajtung" rekao i da očekuje da će dijalog s Prištinom, koji se vodi pod okriljem Brisela, uskoro biti nastavljen.
Na pitanje šta ako se protiv volje Srbije desi da se srpske institucije na severu Kosova i Metohije ukinu, on kaže da bi to moglo da se dogodi samo upotrebom sile i da je ono što se nasiljem želi iznuditi dugoročno gledano neodrživo.
"To (nas) uči istorija Kosova. I međunarodna zajednica, takođe, zna da se volja Srba, koji većinski žive u opštinama na severu Kosova, ne može jednostavno ignorisati", rekao je Stefanović "Tagescajtungu" i dodao da sve strukture vlasti na severu Kosmeta, i izvršna i pravosudna, treba da budu državni organi Republike Srbije ili lokalnih Srba i da se o tome mora pregovarati.
Stefanović je na pitanje da li Beograd ima uopšte još uticaja na političke predstavnike lokalnih Srba, rekao da narod tamo sluša to šta mu njegova matica zemlja kaže.
"Pojedine političke srpske vođe na Kosovu su ipak, očito, izgubili smisao za realnost i postavljaju nerealne uslove", rekao je Stefanović.
Kada je reč o nastavku dijaloga Beograda i Prištine, Stefanović očekuje da bi to moglo ubrzo da se dogodi.
"Očekujem da dijalog ubrzo bude nastavljen. Mi razgovaramo s predstavnicima Amerike i EU o kompromisu koji bi trebalo da na spornim prelazima Brnjak i Jarinje reguliše teretni i putnički saobraćaj. Čim se rešenje nazre, mi nastavljamo dijalog", rekao je Stefanović.
Na pitanje da li kosovski carinici mogu da ostanu na graničnim prelazima, Stefanović je rekao da su oni već tamo. "Naš zadatak je da da se za tu situaciju pronađe rešenje", kaže Stefanović i navodi da problem za koji je odgovorna vlada u Prištini nije samo u tome što su doveli carinike na prelaze, "već i što su nametnuli jednostrano rešenje i što se ne žele upustiti u pregovore".
Na pitanje lista da li je to bilo s podrškom Kfora i Euleksa, Stefanović je odovorio da jeste. "Mi, međutim, moramo naći bolje rešenje. Naš cilj je da se specifičnost i posebnosti ta dva prelaza potvrde i održe. Sever Kosova je dugo već dokazao svoju specifičnost - tamo živi jedna kompaktna srpska zajednica. Ona ne priznaje nezavisnost Kosova i ne želi da se potičini kosovskim institucijama. Zadatak srpske države je da podržava legitimne interese te zajednice u okviru mirnog, demokratskog procesa", rekao je i upozorio da "crno-bela" rešenja nisu moguća.