Dvojezična fakultetska nastava u Bujanovcu
Šef Koordinacionog tela za jug Srbije Milan Marković rekao danas u Bujanovcu da je obrazovanje jedan od najvećih problema na jugu Srbije i otvaranje dvojezičnog odeljenja Ekonomskog fakulteta iz Subotice, ocenio kao istorijski dan za Bujanovac.
Marković je rekao da je otvaranje ovog fakulteta prilika za mlade u Bujanovcu iz različitih zajednica da im budućnost bude mnogo bolja nego prošlost. On je pozvao mlade da ne dozvole da se njima manipuliše, a sve ljude na jugu Srbije da ne budu taoci prošlosti.
Marković je najavio da će Koordinaciono telo nastaviti stipendiranje mladih Albanaca, Srba i Roma iz tri opštine na jugu Srbije koji žele da studiraju i ubuduće, u Novom Sadu sa po 500 evra mesečno.
Ministar prosvete Žarko Obradović je rekao da je obrazovanje podjednako važno za sve ljude i da Srbija vodi računa o obrazovanju na jezicima manjina, što pokazuje i otvaranjem fakulteta u Bujanovcu.
Poslanik u Skupštini Srbije Riza Haljimi ocenio je da je otvaranje odeljenja subotičkog Ekonomskog fakulteta u Bujanovcu veoma dobro za obrazovanje mladih Albanaca na matarnjem jeziku.
"Smatram da ovaj projekat ima sve šanse da bude uspešan i da se održi i da pomogne građanima da dođu do posla", rekao je on i dodao da to može da pomogne i ekonomskom razvoju regiona.
Ambasadorka SAD Meri Vorlik je rekla da je "ovo divan dan za jug Srbije" i dodala da je otvaranje fakulteta u Bujanovcu "velika stvar“ i pohvalila angažovanje ministara Markovića i Obradovića kao i ambasasdora OEBS i Albanije Dimitriosa Kipreosa i Špetima Čaušija.
Kipreos je izrazio nadu da će fakultet postati centar biznismena koji će raditi na ekonomskom i kulturnom razvoju u regionu.
Čauši je ocenio da je otvaranje fakulteta u Bujanovcu "konsenzus svih onih koji propagiraju demokratiju i izmedju različitih zajednica u Preševskoj dolini, koji pokazuje da možemo da idemo na tom putu još dalje".
Otvaranju fakulteta prisustvovao je i ambasador Velike Britanije Majkl Devenport koji je, zajedno sa svojim kolegama i ministrima u Vladi Srbije uručio indekse jednom broju studenata.
U prvu generaciju akademske 2011/2012. godine upisano je 69 studenata koji će nastavu pohađati na srpskom i albanskom jeziku.
Za studente iz srpske i romske zajednice nastava je na srpskom jeziku dok će studenti albanske zajednice tokom četvorogodišnjeg školovanja slušati 14 predmeta na albanskom jeziku.
Školovanje svih studenata biće finansirano iz budžeta.
Opština Bujanovac je za potrebe odeljenja ustupila prostorije Doma kulture čiju adaptaciju je finansiralo Koordinaciono telo.
Računarsku opremu obezbedili su Koordinaciono telo i PBILD program Ujedinjenih nacija, a učionice je opremila opština Bujanovac.