Proširena treća optužnica protiv Šešelja
Haški tribunal proširio je danas treću optužnicu protiv Vojislava Šešelja zbog nepoštovanja i zakazao izjašnjavanje optuženog o krivici za 4. novembar. Tribunal je Šešelja, krajem maja, optužio za nepoštovanje suda, zato što je odbio više sudskih naloga da sa svoje internet stranice ukloni dokumente u kojima se otkriva identitet zaštićenih svedoka. Početkom jula, Šešelj je izjavio da nije kriv po toj optužnici.
Optužnica je danas proširena navodom da Šešelj, potom, nije postupio po ponovljenom nalogu suda od 15. jula da sa svoje internet stranice ukloni knjige i dokumente koji sadrže podatke o identitetu svedoka.
Taj nalog, kako piše u današnjoj odluci, bio je upućen i Šešeljevom najstarijem sinu Nikoli, koji se stara o internet stranici, ali je on u avgustu odgovorio Tribunalu da poštuje samo naloge svog oca.
Priliku da se izjasni o krivici po novom navodu optužnice, Šešelj će imati u idući petak.
U ponedeljak, 31. oktobra, Tribunal će Šešelju izreći presudu po drugoj optužnici zbog nepoštovanja suda kojom mu se na teret stavlja da je u jednoj od svojih knjiga obelodanio identitete 11 zaštićenih svedoka.
Tokom suđenja, početkom jula, većina tih svedoka izjavila je da su sami otkrili svoje identitete u medijima.
Šešelj je više puta pred Tribunalom najavio da će "izazvati deset procesa za nepoštovanje suda", kako bi rad suda učinio apsurdnim.
U trećoj optužnici zbog nepoštovanja suda piše da je Šešelju nizom odluka Tribunal naložio da sa svoje internet stranice ukloni više dokumenata, uključujući tri njegove knjige, "koji sadrže informacije koje otkrivaju identitet više svedoka" iz glavnog procesa koji se protiv vođe radikala vodi po optužnici za zločine u Hrvatskoj, Vojvodini I BiH, 1991-93. godine.
Nadzor razgovora Šešelja sa pravnim savetnicima
Sekretarijat Haškog tribunala danas je uveo mere nadzora razgovora optuženog Vojislava Šešelja sa njegovim pravnim savetnicima koje će potrajati mesec dana, saopštila je predstavnica suda Nerma Jelačić.
U pisanoj izjavi, objavljenoj večeras, Jelačićeva je naznačila da je odluka doneta na osnovu sumnje da je "Šešelj zloupotrebio privilegovanu (nenadziranu) komunikaciju u pokušaju da utiče na svedoke ili da ih zastraši, odnosno da ometa sprovođenje pravde".
Jelačićeva je podsetila da svi optuženi, pa i Šešelj, imaju pravo na nenadziranu komunikaciju sa svojim advokatima ili pravnim savetnicima, ali da ta komunikacija, po pravilima suda, "može biti nadzirana ukoliko postoji osnovana sumnja da se ona zloupotrebljava".
"U pismu koje je danas poslato Vojislavu Šešelju, sekretar je objasnio da postoji osnovana sumnja da je Šešelj zloupotrebio režim nenadzirane komunikacije da bi omogućio objavljivanje poverljivog materijala na svom vebsajtu kršeći naredbe suda i time je ometao sprovođenje pravde", precizirala je Jelačićeva.