Ruska baza u Nišu trn u oku NATO!
Otvaranje srpsko-ruskog Centra za vanredne situacije u Nišu zabrinuo je Zapad. Do sada se u medijima licitiralo koja će biti tačna namena ovog Centra, a čitav projekat i dalje prati izvesna misterija. Međutim, predstavnici obe zemlje tvrde da nije reč o vojnoj bazi, već centru koji će "garantovati bolju bezbednost i Srbije i celog Balkana", a mogao bi biti otvoren već na proleće. Vojni analitičari u Srbiji se slažu da se u vezi s ovim centrom nepotrebno pravi fama, ali imaju i potpuno podeljena mišljenja koji je interes Rusije.
- U trenutku kada Srbija na svaki način pokušava da uđe u Evropsku uniju, ne postoji ni promil šanse da se Rusima dozvoli gradnja vojne baze. Međutim, slažem se da je u budućnosti, u slučaju da se izmene političke prilike u svetu, to moguće - kaže jedan od najcenjenijih srpskih geopolitičkih stratega, general Radovan Radinović.
Nekadašnji šef VBA, general Momir Stojanović kaže da bi voleo kada bi Rusija u Srbiji napravila svoju vojnu bazu, ali da je to ipak daleko od stvarnosti.
- Centar za vanredne situacije koji se navodno pravi nije ništa više od udvaranja biračima pred izbore. Preko brata Slobodana Miloševića, Borislava, režim je doveo Šojgua kako bi se slikali i svašta obećavali. Da je Rusima zaista bitno da se vojno poziciraju na Balkanu, onda bi tražili aerodrom Dubrava kod Sjenice ili Kopaonik - smatra general Stojanović.
"Ruska protivteža na Balkanu"
Upozorava: Januš Bugajski
Šef Programa za studije Jugoistočne Evrope u Centru za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu Januš Bugajski tvrdi da Rusija ima ambicije da u centru Srbije otvori svoju vojnu bazu, a da je prvi korak ka toj ideji već otvoreni Centar za vanredne situcije u Nišu, o čemu su juče potpisali protokol Ivica Dačić i Sergej Šojgu.
|
Međutim, nekadašnji komandant Združenih snaga na jugu Srbije, general Ninoslav Krstić veruje da su Rusi i te kako dobro procenili gde da instaliraju bazu koja će čuvati njihov gas!
- Verujem da je priča krajnje jednostavna i da Rusija na ovaj način želi da zaštiti svoj gasovod koji će uskoro proći kroz Srbiju. Naravno, tako nešto je grubo narušavanje suvereniteta jedne zemlje, ali sumnjam da će se o tome uopšte javno govoriti - smatra general Krstić.
Prema njegovim rečima, stvaranjem regionalnog centra za vanredne situacije otvoriće se i mogućnost da u Srbiju zvanično uđu ruske antiterorističke jedinice.
- Civilna zaštita ne podrazumeva samo razminiranje, pomoć pri elementarnim nepogodama, poplavama ili zemljotresima, već i borbu protiv terorizma. Znači, u tom centru bi morale da se nađu i antiterorističke jedinice, a ostaje samo pitanje da li će njihov zadatak biti da se brinu o teritoriji Srbije ili celog regiona - smatra general Krstić.
Dačić: Nije, al' može da bude
Potpisujući dokumenta o stvaranju rusko-srpskog humanitarnog centra, potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić je izjavio da će Centar moći da zbrine oko 2.000 ljudi.
Šojgu: Ne brinite!
Ministar za vanredne situacije Ruske Federacije Sergej Šojgu je demantovao da se u Nišu pravi buduća ruska vojna baza i rekao da će centar biti u interesu i građana Srbije, ali regije.
Jeremić: Za dobro Balkana
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić kaže da regionalni humanitarni centri nalik onom koji će biti u Nišu, već postoje na Bliskom i Dalekom istoku, kao i u centralnoj Americi.
- Srbija, ali i čitav Balkan, kao rezultat rada ovog humanitarnog centra biće bezbednije mesto. To će biti srpsko-ruski doprinos stabilnosti Balkana u kontekstu uklanjanja posledica elementarnih nepogoda. Očekujemo da će se u ovaj projekat uključiti i naši susedi. Mogli su se čuti glasovi zabrinutosti zbog ovog projekta, čak i negodovanja, ali te primedbe ne stoje - istakao je Vuk Jeremić. |