Čudo u Srbiji: U Novom Sadu 20% više stanovnika!
U tmurnim prvim podacima novog popisa, kada maltene iz sata u sat čujemo kako nas je sve manje, kako je broj stanovnika nekog mesta u odnosu na prošli popis opao za 10, 20 ili 30 odsto, pravo čudo stiže iz Novog Sada, u kojem ima sada živi 355.000 osoba - za petinu više nego pre devet godina!
Moramo biti pošteni i prema Beogradu, u kojem sada takođe živi više ljudi - 1,7 miliona, ali brojka od 20 odsto, za koliko je uvećan broj stanovnika u Novom Sadu, za Srbiju predstavlja gotovo neverovatan podatak.
Selo Cvetovac više ne postojiPrema preliminarnim rezultatima popisa na području beogradske opštine Lazarevac, selo Cvetovac više ne postoji, javili su lokalni elektronski mediji. Kako je GEM televiziji izjavio predsednik Opštinske popisne komisije Veljko Mihailović, to je "posledica širenja površinskih kopova Rudarskog basena 'Kolubara'". Mihailović je dodao da slična sudbina čeka i Vreoce, gde je broj žitelja u odnosu na 2002. manji za 500 do 600, takođe zbog širenja ugljenokopa. Sa druge strane, broj stanovnika Lazarevca povećao za oko 3.000, a smanjio broj žitelja okolnih sela. |
"Novi Sad je jedna od retkih opština koja beleži pozitivan prirodni priraštaj i pozitivan migracioni saldo. Ovaj porast broja stanovnika je zato sasvim očekivan", rekla je načelnica Odeljenja za popis stanovništva u Republičkom zavodu za statistiku Snežana Lakčević.
Lakičevićeva je navela da je u Novom Sadu i prigradskim naseljima popisano više od 320.000 stanovnika, a u Petrovaradinu, koji je sada posebna opština, još 31.000.
Porast broja stanovnika zabeležen je, kao što je već pomenuto, i u Beogradu u kom sada živi skoro 1,7 miliona građana. Treći grad po broju stanovnika je Niš, gde živi oko 262.000 ljudi, a četvrti je Kragujevac sa skoro 200.000 meštana.
Broj stanovnika se drastično smanjio u Čačku, Somboru, Leskovcu i u Pirotu. U odnosu na prethodni popis iz 2002. godine, demografi procenjuju da se stanovništvo Srbije bez Kosova smanjilo za više od 300.000 ljudi.
"Nije novost da smo nacija u poznim godinama i da je priraštaj godinama negativan", objasnila je Snežana Lakčević.