Skupština usvojila rebalans budžeta
Skupština Srbije usvojila je danas rebalans ovogodišnjeg državnog budžeta, kojim je povećan deficit za 22,2 milijarde dinara, na 142,7 milijardi dinara.
Za rebalans državnog budžeta glasalo je 127 poslanika vladajuće koalicije, uključujući i Saveza vojvođanskih Mađara i Lige socijademokrata Vojvodine, koji su podršku uslovili usvajanjem amandmana koji se odnosi na izdvajanja namenjena Vojvodini za kapitalne investicije.
Usvajanjem tog amandmana utvrđeno je da će se iznos sredstava određen za finansiranje kapitalnih izdataka Vojvodine, u četvrtom kvartalu 2011. godine proslediti budžetu Vojvodine u tri jednake rate - 1. i 15. novembra i 1. decembra.
Rebalansom, koji je usaglašen s Međunarodnim monetarnim fondom, predviđeno je smanjenje prihoda sa 726,4 na 707,35 milijardi dinara i povećanje rashoda sa 846,9 na 850,9 milijardi.
Planirano je da 39,4 odsto državnog budžeta bude za socijalnu zaštitu, 17,6 odsto za odbranu i javnu bezbednost, 15,3 odsto za obrazovanje i nauku, 11,8 odsto za ekonomske podsticaje za zapošljavanje, privredu i poljoprivredu, a 3,7 odsto za troškove administracije.
Precizirana je raspodela novca gradovima i opštinama u poslednjem kvartalu po osnovu nenamenskih transfera i transfera solidarnosti. Obrazlažući ranije poslanicima rebalans državnog budžeta, premijer i ministar finansija Mirko Cvetković istakao je da je budžetski deficit potpuno u skladu s fiskalnim pravilima.
Razlozi za rebalans su, kako je objasnio, smanjenje prihoda u državnom budžetu zbog povećanja dela poreza na zarade koji će ići u budžete lokalnih uprava i zbog smanjenja procene rasta BDP-a na dva odsto. Ta procena je smanjena zbog mogućeg uticaja drugog talasa svetske ekonomske krize na Srbiju.
Na povećanje budžetskih rashoda najviše su uticala socijalna davanja i povećanje penzija i plata u javnom sektoru u novembru, koje je, kako je istakao Cvetković, veće od planiranog zbog većeg rasta inflaciije u prvoj polovini godine.
Prema rečima Cvetkovića, rebalansom je predviđeno zaduživanje neophodno za finansiranje deficita, koji na konsolidovanom nivou iznosi 153 milijarde dinara, odnosno 4,5 odsto BDP.