"Kosovo je svenarodna briga"
"Kosovo i Metohija, kao što određuju identitet celog našeg naroda, zahtevaju i svenarodnu brigu, u toj brizi niko nema monopol," kaže vladika lipljanski Jovan (Ćulibrk), koji je i vikarni episkop, odnosno pomoćnik patrijarha srpskog Irineja. Vladika Jovan je za "Vesti" govorio i o radu Kancelarije Odbora za Kosovo i Metohiju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve, čiji je rad nedavno obnovljen.
Vaše Preosveštenstvo s kojim ciljem je upravo obnovljen rad Kancelarije?
- Rad Kancelarije Odbora za Kosovo i Metohiju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve obnovljen je iz potrebe da se rad Odbora učini operativnijim, kao i iz potrebe da se Odboru obezbedi arhivska i dokumentaciona podrška neophodna da bi se Odbor i Sveti ahijerejski sabor bavili dugoročnijim pitanjima u vezi s Kosovom i Metohijom.
Šta su u ovom trenutku najpreči zadaci, a šta dugoročni poslovi?
- Najpreči zadatak Kancelarije jeste da postane trajna i ozbiljna institucija Srpske crkve smeštena na Kosovu i Metohiji.
Stoga bih bio mnogo srećniji kada bismo o njoj razgovarali za jedno godinu dana kada budemo imali nešto konkretno i da pokažemo, osim onog što imamo sad, tj. ideja i namera.
Kako god bilo, cilj nam je da ova Kancelarija pored podrške Odboru bude ozbiljan centar koji će s vremenom postati dostupan i drugima koji žele da se bave Kosovom i Metohijom. U tom smislu, pozivamo sve one koji raspolažu kako dokumentima, tako i knjigama a smatraju da bi Crkva trebalo da to ima, da li u originalu da li u kopiji, da nam se jave, da posete Kancelariju i da nam ih dostave, na koji god način.
Ko će pored Vas još biti angažovan u Kancelariji?
- Predsednik Odbora je patrijarh srpski, njegov zamenik je episkop Raško-prizrenski Teodosije a ja sam sekretar Odbora i rukovodim Kancelarijom, u čemu mi pomaže moj sekretar, otac Ignjatije (Ilić). Naravno, vrata Kancelarije su otvorena svima koji žele da rade i sarađuju, a naročito onima koji su dugo nastojali na tome da se jedna institucija Srpske crkve smesti na Kosovo i Metohiju. Sada imaju priliku da učestvuju u njenom radu.
Sedište u Pećkoj patrijaršiji
Gde će biti sedište i kako će se konkretno odvijati rad Kancelarije na terenu s obzirom na okolnosti u kojima se nalazi Kosovo i Metohija?
Dugo su se čuli glasovi i molbe od strane naših intelektualaca i naroda da se neka od središnjih institucija Srpske crkve izmesti na Kosovo i Metohiju, što je sinodskom odlukom i smeštanjem Kancelarije u Pećku patrijaršiju i uslišeno. |
Da li Vi sada u ime patrijarha srpskog, Sinoda i Sabora SPC jedini imate pravo da sa predstavnicima međunarodne zajednice i privremenim institucijama kosovskih vlasti u Prištini razgovarate o bezbednosnim merama za zaštitu srpskog naroda, sveštenstva, kao i o zaštiti kulturno-istorijske srpske baštine na Kosovu i Metohiji?
- Kosovo i Metohija, kao što određuju identitet celog našeg naroda, zahtevaju i svenarodnu brigu. U toj brizi niko nema monopol, ali se zna red, pogotovo u Crkvi, po kojem se posao radi. Sada je SPC prisutna na Kosovu i Metohiji u licu dvojice episkopa, raško-prizrenskog i vikarnog u Pećkoj patrijaršiji, koji kao vikar ima reč kada je u pitanju Pećka patrijaršija, prestona crkva srpskog patrijarha.
Kao sekretar Odbora za Kosovo i Metohiju, koji je pre svega savetodavno telo Sabora, ja imam obavezu da prenosim stavove usaglašene u Saboru i Odboru, kao što tu obavezu imaju svi članovi Odbora. Odbor je tu da pojača prisustvo episkopa raško-prizrenskog i obogati njegove kapacitete. Vladika Teodosije i ja se, po prirodi stvari, međusobno savetujemo, dogovaramo i usaglašavamo kada su u pitanju dnevne stvari koje se tiču i Eparhije raško-prizrenske i Pećke patrijaršije.