Dolaze iz Amerike da uče matematiku u Beogradu
"U Matematičkoj gimnaziji stiče se znanje veće od onog u SAD", kaže Miloš Mitrović, koji je na školovanje došao iz Kalifornije
Gimnazija iz koje je do danas izniklo više od 250 doktora nauka svake godine privlači sve veći broj učenika koji žive van granica naše zemlje, a želeli bi da steknu zavidno znanje iz matematike, fizike i programiranja.
Od 2004. u Matematičkoj gimnaziji u Beogradu postoji i ogledno odeljenje dva završna razreda osnovne škole. U jednom od njih je i Miloš Mitrović (13), koji je na školovanje došao čak iz Kalifornije.
O uspesima sadašnjih i bivših đaka Matematičke gimnazije možete pročitati OVDE. |
"U Americi su mnogi čuli za ovu školu iz Srbije. Ja sam želeo da steknem dobru osnovu iz matematike jer tamo za to nisam imao uslova. Njihove škole su lake i površne, a u Matematičkoj gimnaziji se stiče znanje neuporedivo veće od onog u SAD", kaže Miloš, koji je sve zadatke za prijem u gimnaziju rešio bez greške.
Prema rečima direktora škole Srđana Ognjanovića, interesovanje stranih učenika za upis nikad nije bilo veće nego ove godine.
"Prijavilo se više od deset učenika. Najviše zainteresovanih je iz SAD, Kanade, Engleske i Nemačke. To su uglavnom naši ljudi, mada je ranijih godina bilo i stranaca. Imali smo, recimo, učenika iz Angole, koji je, nakon Matematičke gimnazije, u Srbiji završio i ETF, sa svim desetkama.
Prema rečima direktora Ognjanovića, neophodno je da država reguliše problem školovanja stranih državljana.
"Neretko se dešavalo da učenici nisu uspevali da se školuju u Srbiji jer nisu mogli da dobiju državljanstvo. Takođe bi bilo dobro da se uvede poseban program za strance. Naime, otkad je Ministarstvo ukinulo mogućnost samofinansiranja u našoj gimnaziji, ova šansa je veoma mala jer ne želimo da strani učenici zauzimaju mesta našoj deci", rekao je Ognjanović.