Tri scenarija do Evropske unije
Sigurno je samo da će Evropska komisija srpsku kandidaturu za članstvo usloviti dijalogom sa Prištinom, kao i to da Srbija neće dobiti kandidaturu krajem godine ako sve ostane kao sada. Vlast u Srbiji očekuje da će Evropska komisija 12. oktobra dati preporuku za status kandidata, a moguća su tri scenarija uslovljavanja: crnogorski, hrvatski i makedonski, piše Blic.
Dobijanje datuma početka pregovora u ovom trenutku malo ko pominje jer, kako kaže Milica Delević, direktorka Kancelarije za evropske integracije:
"Evropska komisija može da bude malo smelija u svojoj preporuci od pojedinih država članica, ali ne može da ide pet koraka napred ako zna da će skočiti u prazno”.
Na pitanje da li pojedine članice EU lobiraju da Evropska komisija ne preporuči da se Srbiji da status kandidata zbog incidenata na Jarinju i odbijanja Beograda da sedne za pregovarački sto dok se to ne reši, Delevićeva ističe da očekuje pozitivnu ocenu za reforme i da “mišljenje Komisije mora da proiziđe iz analize onoga što je Srbija uradila”.
"Bez straha očekujem ocenu onoga što je urađeno i pozitivnu preporuku Komisije. Komisija će naglasiti potrebu održavanja dijaloga sa Prištinom i pitanje je na koji način će evropske integracije Srbije biti time uslovljene. Ako dijaloga ne bi bilo do 9. decembra, kada Evropski savet donosi odluku o kandidaturi, to bi sigurno delovalo obeshrabrujuće na zemlje članice EU", kaže Delevićeva, koja smatra da je dobijanje statusa kandidata uspeh za Srbiju čak i bez dobijanja datuma za početak pregovora jer predstavlja napredak u ispunjavanju ciljeva. Negativno mišljenje Komisije, kao u slučaju Albanije, bilo bi jako loše.
Zasada se procenjuje da je najizvesniji tzv. crnogorski scenario.
Komisija je prošle godine u oktobru preporučila da se Podgorici da status, ali bez preporuke o određivanju datuma. Naglašeno je da je za datum potrebno ispuniti ključne uslove. Očekuje se da ovog oktobra Komisija preporuči i datum.
Hrvatska je 2004. od Komisije dobila i pozitivno mišljenje o kandidaturi i dala preporuku za otvaranje pretpristupnih pregovora i sugerisala da treba isporučiti Hagu preostalog optuženog za ratne zločine (Antu Gotovinu). Status je dobila iste godine, a pregovore počela nakon hapšenja Gotovine godinu dana kasnije.
Makedonski scenario je najlošiji jer je Komisija dala preporuku za status bez preporuke o određivanju datuma dok se ne reši spor s imenom koji Grčka do danas blokira. Makedonija ima status kandidata već šest godina i ne napreduje u evropskim integracijama.
Optimizam srpskih vlasti po pitanju dobijanja statusa kandidata ohrabrio je juče i francuski ministar za evropske poslove Žan Leoneti, koji je u Beogradu, nakon sastanka sa potpredsednikom Vlade Božidarom Đelićem, izjavio da Pariz bez ikakvih oklevanja želi ulazak Srbije u EU i dodao da će Pariz s Nemačkom razgovarati “kako se Beogradu ne bi postavljali nemogući uslovi”.
Šta će pisati u izveštaju EK?* Analiza i mišljenje Analizira se napredak Srbije u reformama. Mišljenje, kao i kriterijumi iz Kopenhagena, ima tri dela - politički (stabilnost institucija, vladavina prava, ljudska prava i zaštita manjina), ekonomski (tržišna ekonomija) i sposobnost države da preuzme obaveze koje proizilaze iz članstva (ispunjenost obaveza iz sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju).
* Zaključak i preporuke - Negativno mišljenje može da predvidi ispunjavanje dodatnih kriterijuma kako bi država dobila status kandidata (albanski scenario). |