Prljava igra sa velikim piscem
Plasiranje lažne vesti da je srpski pisac Dobrica Ćosić dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za književnost moglo bi da završi na sudu. Prema rečima rukovodioca Posebnog odeljenja za visokotehnolški kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Branka Stamenkovića, policija proverava da li su se stekli elementi krivičnog dela poput neovlašćenog pristupa zaštićenom računaru, računarskoj mreži i elektronskoj obradi podataka, za koje je zaprećena kazna zatvora do tri godine. Ukoliko se utvrdi nešto od toga biće pokrenut pretkrivični postupak.
Ipak, prema mišljenju pravnika, od samog pisca zavisi da li će tvorce neslane šale tužiti za povredu ugleda i časti. Posle nekoliko kratkih izjava, od kojih je jedna data u trenutku dok je čekao kod lekara, devedesetogodišnji pisac više ne želi da se oglašava.
Sudeći po Ćosićevoj reakcijim on je bio manje lakoveren od pojedinih medija, pa je jednim beogradskim novinama na vest da je dobitnik priznanja duhovito uzvratio: "Realnije zvuči vest da sam umro nego da sam dobio Nobelovu nagradu."
Za sada su krivci što je Srbija u četvrtak jedan sat verovala da je Ćosić nobelovac poznati kao grupa srpskih "neplaćenih samoorganizovanih veb aktivista", kako su sami sebe nadenuli. Otkrili su svoj "identitet" i namere preko istog lažnog sajta koji je zaveo mnoge medije, od B92, "Danasa", RTS, preko Radio Sarajeva, britanskog "Gardijana"...
Nakon što je Nobelov komitet zvanično saopštio da je švedski pesnik ovogodišnji lauret, autori cele zavrzlame objavili su da je "cilj njihove akcije da skrenu pažnju srpske javnosti na opasan uticaj političara i pisca Dobrice Ćosića".
"Domen ovog očigledno lažnog sajta registrovali smo 5. oktobra 2011. godine, kao simbolično podsećanje na dana kad je naša zemlja propustila istorijsku priliku da stvori jedan drugačiji i bolji svet. Srbija se danas ponovo okreće ratu, strahu, smrtonosnom kiču devedesetih, nasilju prema različitostima, nacionalističkom konzervativizmu i neiskrenom pravoslavlju.
Verujemo da su misli i političko delovanje Dobrice Ćosića duboko isprepletene sa tim opasnim sistemom vrednosti, koji ne prestaje da nam preti", objasnili su svoje motive autori prevare.
Ne želi nominacije
Ćosić se svojevremeno otvoreno rekao zašto više ne želi da bude nominovan za Nobelovu nagradu i zašto se toliko protivio kada su ga ove godine ponovo kandidovali.
|
Po Beogradu već kruži priča da se ne radi ni o kakvoj laičkoj grupi, već o dobro organizovanim i politički usmerenim pristalicama Liberalno-demokratske partije Čedomira Jovanovića.
I Srpska akademija nauka i umetnosti morala je da reaguje s obzirom na to da je njeno ime zloupotrebljeno pošto su "veb aktivisti" s lažne imejl adrese prosledili saopštenje u ime Akademije. SANU je demantovala da je sa njene adrese brojnim medijima, institucijama i pojedincima prosleđen mejl u kojem se kaže da su ih kolege iz Švedske akademije u ranim jutarnjim časovima obavestili da je akademik Ćosić dobitnik Nobela.
U saopštenju SANU se ističe da je "ovo je još jedan u nizu napada na značajne institucije u Srbiji sa namerom da se društvene vrednosti u našoj zemlji izvrgnu ruglu". Otud će se i ova institucija obratiti Ministarstvu unutrašnjih poslova i Javnom tužilaštvu, Specijalnom odeljenju za visokotehnološki kriminal.
KOLEGE PISCI O INFORMACIJI KOJA JE OBIŠLA SVET Od likovanja do razočaranja
Ćosić zaslužuje Nobela: Siniša Kovačević
Među piscima, za koje se veruje da su iznad prizemnih likovanja, takođe je bilo različitih reakcija.
Brojni protivnici
Radosna zbog internet obmane: Biljana Srbljanović
U dugogodišnjoj političkoj i književnoj karijeri Dobrica Ćosić je imao mnogo sledbenika, ali i protivnika.
Bilo je onih koji su hteli da je iza rešetaka, a neki su se i javno obrušili na činjenicu da je pisac kandidovan za Nobelovu nagradu, najznačanije svetsko priznanje u književnosti.
Najagresivniji u tim napadima bili su Svetislav Basara, Biljana Srbljanović, Nenad Čanak, Nataša Kandić, Biljana Kovačević-Vučo itd.
Podele na internetu
Srbija se po običaju podelila. Jedni su se "slatko smejali čestitajući na ideji i uspešnoj realizaciji", dok su drugi bili razočarani, a potom i besni što "Srbi Srbima mogu da prirede". Tako je po internet forumima bilo i duhovitih i razočaravajućih reakcija. Od konstatacije "Ovo je najkiselije grožđe u istoriji srpske književnosti!", do prozivke "Gde ste bili hakeri kad je Ahtisari dobio Nobela za mir?!" |