Zbog prazne kase pacijentima uskraćeno lečenje
Donošenjem preporuke da pacijenti samo jednom godišnje imaju pravo da obave biohemijsku analizu krvi ugroženo je njihovo osnovno ljudsko pravo - pravo na lečenje - poručuju udruženja za zaštitu pacijenata!
Uprkos apelima lekara da se razne komplikacije mogu sprečiti redovnim kontrolama, novim "Preporukama za komplete laboratorijskih analiza" Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) zdravstvenim osiguranicima samo jednom godišnje biće dozvoljeno da obave biohemijsku analizu krvi. Kako su objasnili u RFZO, građani su previše puta proveravali nivo masnoće u krvi, a to je suviše skupo za njihov budžet.
Miroslav Petrović, predsednik udruženja "Pravo na zdravlje", napominje da je "doneta preporuka čista besmislica jer su nalazi, analize i dijagnostika podređeni oboljenju, a ne propisima".
"Zar zaista neko može da očekuje da dijabetičari, bubrežni bolesnici i bolesnici na onkologiji obavljaju analize samo jednom godišnje?! To je besmislica. S druge strane, kako da se čudimo kada imamo zakone koji podstiču diskriminaciju i korupciju", objašnjava Petrović, podsetivši da je jedan od razloga zašto je i pored agresivne i skupe kampanje Srbija i dalje prva u Evropi po broju obolelih od raka grlića materice upravo to što imamo loše propise, koji su učinili da stepen zdravstvene zaštite "nikada nije bio na slabijem nivou".
Višeslav Hadži-Tanović, predsednik Privatne lekarske komore Srbije, smatra da "treba ukinuti monopolističko republičko osiguranje kojim smo zakonom obavezani da, kako kaže, plaćamo paket za koji nas niko prethodno nije pitao treba li nam uopšte".
"Monopol države na zdravstvo datira još od završetka Drugog svetskog rata i u međuvremenu nije došlo ni do kakve reforme. RFZO i dalje osmišljava paket usluga kojim su građani prinuđeni da plaćaju i ono što im ne treba, dok suštinski bitne stvari nisu pokrivene. Da postoji konkurencija, više različitih osiguranja, što privatnih, što državnih, građani bi sami mogli da izaberu ono što im je potrebno", objašnjava Hadži-Tanović.
Predsednica "Kluba zdravlje" Zorica Marković apelovala je na RFZO da konačno objasni šta građani dobijaju od zdravstvene zaštite koje plaćaju.
"Mislim da bi konačno neko trebalo da objasni šta državi plaćamo i šta imamo od toga?! Kome idu pare? I zašto i pored toga ne možemo da dobijemo odgovarajuće lečenje?", naglašava Markovićeva.
Prazne kase fonda su razlog!
|