UN: Srbija promoviše ljudska prava i pridaje im značaj
Ujedinjene nacije (UN) pripremaju niz akcija koje će svetu poslati signal da je Srbija zemlja koja pridaje značaj ljudskim pravima i promoviše ih, najavio je danas stalni koordinator UN u Srbiji Vilijam Infante.
"Srbija može da bude ponosna i da posluži kao model za interparlamentarnu saradnju, kao i međusobnu saradnju svih institucija koje se bave ljudskim pravima", kazao je Infante na konferenciji "Ljudska prava i parlamentarci", održanoj u Skupštini Srbije.
Prema njegovim rečima, Srbija je ratifikovala većinu dokumenata i konvencija UN o ljudskim pravima, a čine se koraci da i svi preostali dokumenti u toj oblasti budu ratifikovani.
"Nalazi komisije UN koja prati inplementaciju ovih dokumenata, takođe su pozitivni kada je Srbija u pitanju", kazao je Infante.
OEBS: Pokazali ste da hoćete demokratiju
Šef misije OEBS-a u Srbije Tomas Mur istakao je da je Srbija "aktivna i kredibilna članica u međunarodnim organizacijama".
On se osvrnuo i na jedanaestu godišnjicu od demokratskih promena uSrbiji, ocenivši da su građani tada jasno dali do znanja da žele da žive u državi koja je privržena demokratiji.
"Građani su tog 5. oktobra pokazali da žele institucije koje će poštovati njihova prava", kazao je Mur.
On je prokomentarisao i pojedine ocene da se u Srbiji nakon jedanaest godina uopšte nije promenio sistem vrednosti i ocenio da to nije tačno.
"Sada postoje nezavisna tela koja vode računa o zaštiti ljudskih prava poput ombudsmana, poverenika za informacije od javnog značaja i poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Sada imamo i nevladine organizacije koje aktivno promovišu i ucestvuju u zaštiti ljudskih prava", kazao je Mur.
Osetljivi na ljudska prava
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović istakla je da Srbija sada prepoznaje značaj ljudskih prava, što je vidljivo i u zakonodavnoj aktivnosti.
"Tu, pre svega, mislim na usvajanje Zakona o zabrani diskriminacije, Zakona o ravnopravnosti polovai ratifikaciju brojnih međunarodnih konvencija", navela je predsednica parlamenta.
Ona je ocenila da su građani Srbije posebno osetljivi na niz pitanja u domenu ljudskih prava, a naročito zbog istorijskog iskustva.
"U ime bolje budućnosti očekujemo da u njoj neka otvorena pitanja budu zatvorena", poručila je Đukić-Dejanović.