Srbiji dosta ucena iz Brisela
Ovih dana retorika srpskih političara mnogo je oštrija prema evropskim partnerima, do juče najvažnijim sagovornicima zvaničnog Beograda.
Pregurali su sva uslovljavanja s hapšenjem haških begunaca, preživeli secesiju Kosova i činjenicu da najveće države zapada Srbiju priznaju u granicama bez pokrajine. Ali poslednja uslovljavanja koja se odnose na sever Kosova i pritiske zbog gej parade kao da su prelomili kod nekih srpskih zvaničnika, kojima je očigledno dosta ucena, pa su Zapadu poručili ono što većina građana misli.
U tome prednjači lider Socijalističke partije Srbije i ministar policije Ivica Dačić, ali ne zaostaje mnogo ni drugi čovek Demokratske stranke Dragan Đilas, koji je Briselu posebno stao na žulj, odbijajući pozive ambasadora pojedinih zapadnih zemalja, kada su želeli da urgiraju u korist održavanja gej parade.
- Ozbiljno razočaranje u ono što je Evropa činila i kako se ponašala prethodnih godina prema Srbiji, pogotovu pojedine najmoćnije zemlje Unije, kao i blizina izbora u Srbiji - razlozi su ove oštrije retorike. Prisutno je, dakle, i razočaranje Briselom i pažnja prema biračima, pogotovu kod Dačića i Đilasa, ali i kod drugih od kojih takve nastupe tek možemo da očekujemo - kaže politički analitičar Đorđe Vukadinović.
Dobrom delu srpskih birača dopao se nastup Ivice Dačića na Ekonomskom samitu u Beogradu kad je u ponedeljak polemisao sa državnim sekretarom Austrije i kad je podsetio na dane uspešnih verbalnih okršaja sa nekadašnjom opozicijom. Na konstataciju Volfganga Valdnerda da je nezavisnost Kosova realnost i da podela nije opcija, Dačić je rešio da uzvrati drskom gostu.
- Podsećam vas da je prvo Srbija podeljena, pa se onda došlo do stava da nema podela. Da su prvo granice Srbije promenjene, pa se onda reklo da nema više promena granica. Od celog komunističkog, Titovog nasleđa, vi ste jedino sačuvali granice... Albanci nisu želeli da žive u Srbiji i ja im priznajem to pravo, ali ni Srbi ne žele da žive na nezavisnom Kosovu. Ja očekujem da im Vi, kao demokrata, priznate to isto pravo - rekao je srpski ministar.
Ovakvim nastupom nije bio iznenađen samo bečki zvaničnik, već i dobar deo domaće javnosti koja je do juče od vladajuće koalicije mogla čuti isključivo stav da "Evropa nema alternativu".
- Pokazalo se da parola "I Kosovo i Evropa" rizikuje da na kraju bude "ni Kosovo, ni Evropa". To praktično znači da ćemo moći da dobijemo samo status kandidata, ali ne i datum otpočinjanja pregovora, što može da traje decenijama kao u slučaju nekih država i toga su svesni srpski političari - kaže profesor na Fakultetu političkih nauka Zoran Stojiljković.
Uz upadljivo distanciranje srpskog predsednika Borisa Tadića prema zaoštrenoj retorici, opozicija ne veruje u politički zaokret vlasti i smatra da su svi ovi nastupi samo u funkciji da ponovo prevare birače.
Đelić brani interese nacije
Potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je nedavno "da se varaju svi koji misle da će nas uceniti da odustanemo od nacionalnih interesa zbog EU".
- Ako se bude držala kopenhaških kriterijuma, nema sumnje da EK treba da preporuči status kandidata za Srbiju. Ako to ne uradi, to će pokazati da je evropski put izgubio dobar deo sopstvenog integriteta - istakao je Đelić.
|