Atak na potomke kolonista
Potpredsednik Srpske radikalne stranke i vojvođanski poslanik Milorad Mirčić ocenio je da je reagovanje Mađarske na deo srpskog Zakona o restituciji koji predviđa da se pripadnicima okupacionih snaga u Drugom svetskom ratu i njihovim naslednicima ne vraća oduzeta imovina predstavlja mešanje u untrašnje stvari Srbije i tendenciju da se fašisti proglase herojima.
- Ni narod u Srbiji, niti svi zdravorazumski ljudi u svetu ne mogu to nikako da prihvate. Mi nemamo problem u tome što oni slave zločince kao heroje, ali ne mogu nas da nateraju da to prihvatimo - ističe Mirčić u intervjuu za "Vesti".
Da li smatrate da su Zakonom o restituciji zaista ugrožena prava nekih pripadnika manjinskih zajednica u Srbiji?
- Nikako, mislim da iza ovakvih zahteva izrečenih van granica Srbije stoji plan kojim bi potomci kolonista ostali bez imovine i našli se na ulici, odakle bi išli ka urbanim sredinama Novom Sadu i Beogradu. To je ta planska politika.
Pretnja Beogradu
- Mađarska ima obavezu da podrži one zajednice koje je istorija stavila u težu situaciju, rekao je Šemjen, misleći na Mađare u Vojvodini. |
Mađarski zvaničnici tvrde da zakon diskriminiše Mađare koji žive u Srbiji?
- Mislim da takva inicijativa potiče od podunavskih Nemaca, ali su oni u ovom slučaju u senci. Suština je da oni insistiraju na poništenju odredbe kojom je predviđeno da se pripadnicima okupacionih snaga u Drugom svetskom ratu i njihovim naslednicima ne vraća oduzeta imovina.
Je li Budimpešta reagovanjem na taj zakon našla razlog da uspori evropske integracije Srbije?
- Vidimo da Mađarska ovakav argument koristi da ospori kandidaturu Srbije, a uveliko se čuje da u njihovom parlamentu sedi profašistička stranka i premijer, inače veliki prijatelj Borisa Tadića i dela opozicije u Srbiji, pa što im onda ne kažu da se ovakvim nastupom i ucenom mešaju u unutrašnja pitanja Srbije? Ako Tadić i Toma Nikolić neće da im se suprotstave, radikali već jesu i hoće jer ostajemo na principima antifašističke borbe. Ne može da se bude u ideologiji koja počinje od zločina i da se na osnovu toga vraća imovina onima koji su činili te zločine.
Zašto je došlo do incidenta među Mađarima i Srbima u Temerinu?
- Nema dokaza o instruiranosti koja stiže van naših granica. Mislim da je to igranje s vatrom koje u svakom momentu može da donese i veće posledice. Odnosno, unutrašnja igra nacionalnim osećanjima u političke svrhe je vrlo opasna u trenutku celokupno lošeg stanja u zemlji, posebno na Kosovu.
Hoćete da kažete da za ove tenzije odgovornost snosi Srbija?
- Srpska vlast, umesto da je kod prvog incidenta odmah reagovala, ona se s tim igrala, pa zakasnila da se oglasi. Sada je zato neverica kod stanovništva u Temerinu velika, a postoji mogućnost da ovakvih incidenta bude i u drugim delovima Vojvodine.
Zašto bi to vladajuća koalicija u Srbiji radila?
- To je politički metod objedinjenja korpusa mađarske zajednice oko njihove manjinske stranke koja učestvuje u vlasti. Ova vlast je videla da od evropskih integracija Srbije koje je obećavala nema ništa, pa iznalazi druge načine za dobijanje glasova na izborima.