Danas u Beogradu Dan žalosti povodom nesreće u Zemunu
Državnim zastavama spuštenim na pola koplja, minutom ćutanja i prilagođenim medijskim programima danas će u Beogradu biti odata pošta tragično nastradalim radnicima u zemunskom naselju Kalvarija.
Gradonačelnik Beograda Dragan Ðilas proglasio je današnji dan za Dan žalosti na teritoriji grada Beograda povodom smrti četiri radnika prilikom sanacije klizišta u zemunskom naselju Kalvarija.
U nesreći prilikom sanacije klizišta Kalvarijskog parka u Zemunu, u petak, 30. septembra, su, kada se na njih obrušilo brdo, poginula četvorica radnika, a jedan je teško povređen.
Zakonom o obeležavanju dana žalosti u Srbiji precizirano je da su organi i organizacije i druga pravna lica koja ističu zastavu dužni da u vreme dana žalosti zastavu Srbije spuste na polovinu jarbola, odnosno koplja, uz odgovarajuće osvetljenje noću.
Svaki poslodavac dužan je da na dan žalosti omogući zaposlenima da u isto vreme, minutom ćutanja, odaju poštu nastradalima. Medijske kuće umesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih emisija sa zabavnom i narodnom muzikom, dužne su da emituju muziku i emisije prikladne danu žalosti, kao i da usklade detaljnu programsku šemu u vreme dana žalosti.
Novinsko-izdavačke organizacije koje izdaju dnevne novine dužne su da na dan žalosti svoje listove odštampaju u crnoj boji, navodeći na prvoj strani odluku o proglašenju dana žalosti i proglašenju njegovog obeležavanja.
Mediji su u obavezi da u svojim programima, uključujući i emisije namenjene inostranstvu, na dan proglašenja dana žalosti emituju odluku o proglašenju dana žalosti i o programu njegovog obeležavanja, da obaveste javnost o skupovima sećanja.
Nadzor nad programskim sadržajem emitera u dane žalosti poveren je Republičkoj radiodifuznoj agenciji, koja ima obavezu da kroz monitoring prati i sankcioniše emitere koji emituju programe koji mogu da ugroze opšti interes, što uključuje i program u dane žalosti.
U obrazovnim ustanovama se dan žalosti obeležava minutom ćutanja na prvom času nastave, a program nastave muzičkog obrazovanja prilagođava se tom danu, a tu obavezu imaju i muzeji, pozorišta, bioskopi, organizacije koje imaju muzičko-scenske programe, arhive i druge ustanove u oblasti kulture.
Dan žalosti u sportskim halama, na stadionima i igralištima obeležava se spuštanjem na pola jarbola ili na pola koplja zastave Srbije i zastava sportskih klubova, a ako je reč o sportskim susretima međunarodnog značaja, onda i spuštanjem zastava međunarodnih sportskih organizacija.
Za vreme dana žalosti zabranjeno je emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mestima. Odluku o proglašenju i trajanju dana žalosti donosi Vlada Srbije ili lokalna samouprava, a ukoliko njom nije drugačije određeno, dan žalosti otpočinje u ponoć onoga dana koji je određen za dan žalosti, a završava se u ponoć dana koji je određen za poslednji dan dana žalosti.
Zakon o obeležavanju dana žalosti predviđa da se dan žalosti proglašava posle naročito teške nesreće koja za posledicu imaju smrt, ranjavanje ili teško oštećenje zdravlja većeg broja ljudi.