Beograd i Priština sutra nastavljaju dijalog
Nova runda dijaloga Beograd-Priština održaće se sutra popodne i u sredu u Briselu, a zvanično na dnevnom redu su ranije utvrđene teme telekomunikacija, energije i učešća Kosova u regionalnim inicijativama, rekli su diplomatski izvori u EU.
Zvaničnici u EU su rekli i da ne mogu da kažu da li bi i u kom vidu tokom dijaloga bilo dotaknuto pitanje za Beograd neprihvatljivog prisustva carinika i policajaca Prištine ne prelazima na severu Kosova i Metohije, ali su podvukli da to na osnovu zvaničnog dnevnog reda ove runde dijaloga nije predviđeno.
Moguće je, kako su dodali, da šefovi delegacija Beograda i Prištine pre ili posle runde dijaloga u odvojenim neposrednim razgovorima s evropskim posrednikom Robertom Kuperom takođe razmotre od srpske strane osporavani razmeštaj na prelazima na severu Kosmeta predstavnika vlasti u Prištini uz carinsko-policijske službenike Euleksa "što je pitanje koje očigledno traži određeni odgovor".
Stefanović: Razgovori će biti teški
Šef pregovaračkog tima Vlade Srbije potvrdio je sutrašnji nastavak razgovora sa Prištinom u Briseluj, jer je kako kaže dobio potvrdu da će sa međinarodnim zvaničnicima, mimo tih pregovora, razgovarati o prelazima Brnjak i Jarinje. "Kako sada stvari stoje putujemo u Brisel, jer smo dobili potvrdu da ćemo sa predstavnicima međunarodne zajednice pričati o prelazima Brnjak i Jarinje", kazao je Stefanović. Stefanović je ocenio da će razgovori o prelazima biti teški i dodao da ne treba očekivati da se rešenje nađe odmah. |
Izvori u Briselu kažu da bi možda tako mogla i da se razume izjava šefa pregovaračkog tima Beograda Borislava Stefanovića da je Srbija "na dobrom putu" da u Briselu osigura razgovore o prelazima Brnjak i Jarinje "u skladu sa (srpskim) zahtevom i da će ti pregovori da se vode ne sa Prištinom već sa predstavnicima Evropske unije i SAD".
Zvaničnici u Briselu su rekli da je izgleda u nedavnom susretu srpskog predsednika Borisa Tadića i visoke predstavnice EU Ketrin Ešton u UN u Njujorku bila dotaknuta poruka srpskog premijera Mirka Cvetkovića od 16. septembra visokoj predstavnici EU.
U toj poruci Beograd je tražio novi dogovor o rešenju za carinske prelaze i primenu dogovora o carinskim pečatima i slobodi trgovine, uz ključno polazište da na Jarinju i Brnjaku ne mogu biti predstavnici Prištine, jer je dogovor bio da se ne menja postojeće stanje na terenu dok traje dijalog i zato što je to sastavni deo sporazum UN - Srbija od šest tačaka.
Diplomate u EU su dodale da je, sve govori, s tim u vezi bilo telefonske razmene mišljenja između šefa delegacije Beograda Stefanovića i posrednika EU Roberta Kupera.
Stefanović je takođe stavio do znanja da su pregovori jedini način da se reši kriza sa prelazima na severu Kosmeta. Stefanović je izjavio i da Ahtisarijev plan nije prihvatljiv za Srbiju, ali nije isključio mogućnost da i ta opcija bude prihvaćena kao osnova za razgovor ukoliko bi taj dokument pretrpeo značajnu doradu. On je predočio da je manje bitno kako se nešto zove već da je važno šta je sadržaj.
"Mi smo spremni da kada se uđe u razgovore o severu Kosova prođemo kroz sve opcije tako da i ta može biti korišćena kao osnova za taj razgovor pri čemu sam Antisarijev plan nije prihvatljiv mada u sebi ima pozitivnih elemenata koji bi morali pretrpeti značajnu doradu", objasnio je Stefanović.
On je objasnio da bi iz Ahtisarijevog plana za Srbiju bilo prihvatljivo ono što će dovesti do situacije u kojoj bi Srbi na Kosovu imali punu sigurnost da ostanu u svojim domovina i da se osećaju kao da žive u svojoj državi, kao i da imaju svoje institucije.