Karađorđevići podelili doktore
Tek što je u Beogradu okončana jedna konferencija srpskih lekara iz dijaspore, uveliko se priprema druga koja će se održati polovinom oktobra u Vrnjačkoj Banji. U organizaciji oba skupa učestvuju porodice Karađorđevića - beogradskom je domaćin bio prinčevski par Katarina i Aleksandar, uz podršku Minstarstva vera i dijaspore, Ministarstva zdravlja Srbije i Srpskog lekarskog društva, a okupljanje lekara u Vrnjačkoj Banji organizuju Lekarska komora Srbije uz pomoć princeze Jelisavete.
I kao što je sve u dijaspori i Srbiji podeljeno, podelili su se i lekari. Zbog čega, ostaje da se vidi, tek od deset hiljada srpskih lekara, koliko ih ima u rasejanju, na beogradskoj konferenciji je u petak i subotu učestvovalo jedva njih dvadesetoro.
- Nije reč o podelama već o nastavku kontakata sa dijasporom. Podržao sam i konferenciju u Beogradu, podržavam i onu koja će se održati u Vrnjačkoj Banji jer su obe u istoj funkciji - približavanja naših lekara rodnoj grudi, bolje povezivanje sa maticom, a sve za korist srpske medicine i naših pacijenata - rekao je za "Vesti" ministar zdravlja Srbije dr Zoran Stanković.
Slično misli i ministar vera i dijaspore Srđan Srećković.
- Oba ova skupa su dobar put okupljanja naših stručnjaka. Uskoro ćemo početi da organizujemo i skupove građana iz dijaspore drugih struka, od advokata, preko inženjera i tehnologa do hemičara i drugih, poručio je ministar Srećković.
Komora snosi troškove
Elita i narod
|
"Vesti" su ipak saznale da je došlo do podele između naših lekara u rasejanju. Naime, prvobitno je planirano održavanje samo jednog skupa, ali pod pokroviteljstvom Lekarske komore Srbije i Srpskog lekarskog društva. Kasnije je stigao predlog da se među organizatore uvrsti i prinčevski bračni par Karađorđević. Već u toku priprema, međutim, došlo je do otvorenih sukoba, pale su razne optužbe i teške reči, što je dovelo do podele koja je i razlog organizacije novog skupa lekara iz dijaspore u Vrnjačkoj Banji.
Prema podacima koje je "Vestima" dostavila Lekarska komora Srbije, za tu konferenciju koja će se održati od 12. do 15 oktobra, prijavilo se čak 950 lekara iz Srbije, 240 iz dijaspore i 210 stranaca koji rade u eminentnim medicinskim centrima u svetu. Zbog toga su organizatori bili primorani da konferenciju održe u četiri grada. U Novom Sadu sastaće se ORL stručnjaci, u Beogradu plastični hirurzi, patolozi, očni lekari i stručnjaci za preventivu. Na Vlasinskom jezeru kardiolozi i vaskularni hirurzi, a u Vrnjačkoj Banji stručnjaci za zdravstveni turizam i hitnu pomoć.
DR MIRJANA ANDREJEVIĆ - KRI, DRUŠTVO SRPSKIH LEKARA U NEMAČKOJ
Mi nismo krivi za fijasko
Zaista mi je žao što je "Druga konferencija srpskih lekara" iz dijaspore, održana proteklog vikenda u Beogradu, kako čujem, praktično doživela fijasko, zbog malog odziva upravo nas iz dijaspore. Ali, verujte, to nije naša krivica. Ovo za "Vesti" kaže dr Mirjana Andrejević - Kri, predsednica Društva srpskih lekara i stomatologa u Nemačkoj.
- Većina lekara, uz sve druge troškve koje imaju (putovanje, smeštaj, hrana...) ni u kom slučaju nisu bili spremni da plate - ističe dr Andrejević-Kri. |