Prosečan alkos u Srbiji ima 45 godina
Prosečni srpski alkoholičar, bez obzira na pol, star je 45 godina i u većini slučajeva se može dijagnostikovati kao alkoholičar tipa dva (38,9 odsto) ili tipa tri (32 odsto).
Ovo su rezultati pilot projekta koji je sproveden u šest kliničkih centara u Srbiji korišćenjem takozvanog LAT softvera, koji je izradio dr Oto Mihael Leš, eminentni profesor Psihijatrijske univerzitetske klinike iz Beča.
Cilj projekta bio je prikupljanje podataka o tipičnom srpskom zavisniku od alkohola u tranzicionom društvu, registrovanom za lečenje u zdravstvenim ustanovama širom Srbije.
Za alkoholičare tipa dva, kojih je među pacijentima 38,9 odsto, moglo bi se reći da konzumiraju alkohol zbog njegovog opuštajućeg efekta. Oni koriste alkohol kao "samolečenje" u konfliktnim situacijama i pokušavaju da reše svoje probleme uzimanjem alkohola.
Ovi pacijenti pate od izraženih apstinencijalnih tegoba, a kao posledica opijanja obično su i emocionalno nestabilni. Pored anksioznosti, pacijenti ponekad pokazuju agresivno ponašanje, uglavnom kada nisu pod dejstvom alkohola.
Tipu tri, koji se karakteriše težim oblikom alkoholne zavisnosti i težom kliničkom slikom, pripada 32 odsto pacijenata. Ti pacijenti zloupotrebljavaju alkohol zbog njegove mogućnosti da poprave raspoloženje.
Alkohol pogoršava hronobiološku i emocionalnu funkciju mozga pacijenta (nagone, raspoloženje, spavanje), pa se pri lečenju alkoholizma mora voditi računa i o lečenju težih depresija, suicidnih tendencija i dr.
Upravnik klinike za psihijatriju Kliničkog centra Novi Sad dr Nikola Vučković izrazio je zadovoljstvo što se ovakve inicijative pokreću u Srbiji.
"Nakon skoro dve decenije izostanka sistematskog praćenja alkoholizma u Srbiji, ovim projektom je napravljen prvi korak za klasifikovanje najčešćeg tipa alkoholičara u Srbiji. Ovaj projekat je omogućio razmenu znanja i iskustva sa vrhunskim stručnjacima iz ove oblasti, Takođe, LAT softver nam je obezbedio alatke za sprovođenje preciznije dijagnostike stepena alkoholne zavisnosti, čime ćemo unaprediti kliničku praksu u Srbiji", rekao je dr Vučković.
Tokom trajanja projekta, oformljena je test grupa od 285 učesnika, od kojih su 39 bile žene. Prema Lešovoj tipologiji alkoholizma, postoje četiri osnovna tipa alkoholno-zavisnih pacijenata, a svaki se prepoznaje na osnovu određene kombinacije somatskih i psihičkih tegoba.