Tadić meta Tačija
Predsednik Srbije Boris Tadić postao je glavna medijska meta napada kosovskog premijera Hašima Tačija, nakon što je sprečen da ostvari svoje ambicije da zaokruži nezavisnost južne srpske pokrajine, uključujući i dovođenje albanskih carinika na sever Kosova, kao i da sakrije zločine svojih najbližih saradnika, piše beogradski "Pres" pozivajući se na izvore u diplomatskim krugovima.
Tači je za kampanju protiv Tadića angažovao Alistera Kembela, savetnika bivšeg britanskog premijera Tonija Blera i stratega medijskog rata protiv Srbije, koji se hvalio da NATO ne bi ispunio "zadatak"- bombardovanje 1999. bez njega za medijskim uzdama. Kembel za usluge honorarnog savetnika dobija 250.000 funti godišnje. Jednu polovinu mu isplaćuje Vlada Kosova, a drugu "Britiš kaunsil" i Ambasada Velika Britanije na Kosovu.
Kembel već uveliko radi, priprema priručnik sa savetima za prištinske političare, koje je na trodnevnom seminaru obučavao kako da unaprede komunikacione veštine. Prema oceni britanskog "Dejli mejla", mogao bi i da se zaposli u Vladi Kosova. Istovremeno, Kembel spinovanjem preko prištinskih medija perfidno pokušava da kompromituje predsednika Tadića i napravi razdor među kosovskim Srbima.
Stefanović: Tvrd orahŠef pregovaračkog tima Borislav Stefanović kaže da je Hašim Tači shvatio da mu je predsednik Srbije Boris Tadić najveći problem jer vodi politiku racionalnim metodama. - Lako bi bilo Tačiju sa političarima sklonim nacionalizmu koji gledaju crno-bela rešenja. Tadić im je daleko tvrđi orah jer vodi savremenu politiku u realnim okvirima i čini sve da odbrani državne interese na KiM - navodi Stefanović. |
Prvo je "Zeri" objavio da je na marginama Generalne skupštine UN u Njujorku moguć susret Tadića i Tačija, što je kabinet predsednika Srbije oštro negirao. Usledila je priča da je generalni sekretar UN Ban Ki Mun na sastanku sa predsednicom Kosova Atifetom Jahjagom podržao Ahtisarijev plan. Kako saznajemo, generalni sekretar UN bio je "frapiran takvom izmišljotinom"! Konačno, prištinski dnevnik "Koha ditore" objavio je juče da je državni sekretar SAD Hilari Klinton poručila delegaciji Kosova da bi "Priština trebalo da poštedi predsednika Tadića jer je on najbolja opcija u Srbiji za Kosovo".
Direktor Vladine kancelarije za saradnju s medijima Milivoje Mihajlovića smatra da se radi o "očajničkom spinu Tačija".
- Kao što su pre neki dan izmislili informaciju da će se predsednik sastati sa Tačijem, tako sad izmišljaju da je Klintonova rekla da štede Tadića. Reč je o očiglednom i očajničkom pokušaju Tačija da spinovanjem u medijima sakrije pravi razlog problema na Kosovu, koji su nastali pokušajem da dovedu albanske carinike na Brnjak i Jarinje - kaže Mihajlović za "Pres".
On objašnjava da je glavni razlog taj što Tači zbog kriminala mora da uhapsi bivšeg komandanta OVK Fatmira Ljimaja!
- Tači je zbog toga i otišao u SAD kako bi njihovu administraciju pokušao da nagovori da odloži hapšenje Ljimaja. Kao i svi drugi potezi, i ovaj pokušaj Tačija je providan - navodi Mihajlović.
Bivši ministar inostranih poslova SRJ Živadin Jovanović kaže da je prebacivanje odgovornosti na Beograd strategija Prištine i zapadnih centara moći još od 1998, u koju se potpuno uklapa Kembel.
- Udarom na predsednika žele da obeshrabre kosovske Srbe i neutrališu protest na barikadama, kako bi Tači postavio kosovske carinike na Jarinje i Brnjak i oživeo kriminal na granicama - navodi Jovanović, koji smatra da Srbija ne treba da odgovara na "probne balone" Prištine i zapadnih centara moći.
Ko je Alister Kembel?Alister Kembel
Alister Džon Kembel, britanski novinar i politički analitičar, bio je na dužnosti šefa komunikacija u kabinetu Tonija Blera (1994 - 2003) Zvali su ga drugim najmoćnijim čovekom u Velikoj Britaniji, mada je bilo onih koji su smatrali da je baš njegova reč najvažnija. Ima nadimke "kralj spinovanja" ili "arhitekta rata", koje je zaslužio pošto je ubedio britansku i svetsku javnost u opravdanost bombardovanja Jugoslavije i invazije na Irak. Poznat je po oštrom rečniku i agresivnom nastupu.
Pre tri godine izdao je knjigu pod naslovom "Blerove godine", a početkom ove dnevnike "Moć i narod", u kojima objašnjava pozadinu čitavog niza događaja koji su pratili bombardovanje Srbije 1999. |