Tadić: Ne prihvatamo kosovske carinike
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da će od međunarodnih zvaničnika tražiti da spreče pretnje i unilateralne pokušaje Prištine da na administrativne prelaze sa Srbijom razmesti kosovske carinike.
"Za nas je posebno zabrinjavajuće to sto su oni koji su spremni na ovakve unilateralne akcije spremni da to učine uz upotrebu sile", rekao je Tadić.
On je dodao da je Priština, i oni koji je podržavaju, odgovorna za razvoj situacije u Porkajini. Tadić je ocenio da razmeštanje kosovskih carinika na administrativne prelaze ne doprinosi miru.
"Na vreme šaljem poruku da nećemo prihvatiti takvo rešenje ni pod kakvim pritiscima", kazao je predsednik.
Tadić je dodao da to što je Srbija obaveštena o takvim namerama Prištine o uspostavljanju novog režima na administrativnim prelazima ne znači da prihvata takve namere.
"Učinićemo sve da do toga ne dođe, ali moramo da upozorimo međunarodne institucije da, ako do toga dođe, one preuzimaju odgovornost za sve eventualne konsekvence", poručio je on.
Srbija u međunarodnoj zajednici računa na sve koji su privrženi poštovanju vladavine prava, rekao je Tadić i dodao da će u cilju rešavanja tog problema kontaktirati šeficu diplomatije EU Ketrin Eston, generalnog sekretara Nato i UN.
"Sve međunarodne predstavnike koji se igraju sa mirom i životima ljudi, donošenjem neodgovornih odluka, ne mogu da razumem - to je vrhunska neodgovornost i opasno, i zato ćemo kroz sve medunarodne institucije preduzeti sve mere da se ta namera zaustavi", najavio je Tadić.
Upitan kako to da Beograd priznaje carinske pečate Kosova, a ne prihvata carinike iz Prištine na administrativnim prelazima, Tadić je naveo da Unmik garantuje neutralnost pečata.
Prema njegovim rečima, prihvatanje pečata iz koga stoji Unmmik ne znači da je Srbija prihvatila nezavisnost Kosova i regulisanje carinskih poslova na administrativnoj liniji.
"Sama ta činjencia ne znači da je Kosovo postalo nezavisna država. Ima posebnih carinskih oblasti koje pripadaju jednoj državi, koje nisu integrisane u jedinstven sistem a nalaze sa na teritoriji pojedinačnih država članica UN", kazao je Tadić i dodao da carina i regulisanje carinskih pitanja na teritoriji Kosova i Metohije i na severu nisu bili predmet dijaloga Beograda i Prištine.
"Smatram da je bolje da carine naplaćuju Srbi sa severa Kosova. Nadamo se da je moguće naći kompromisno rešenje, a ovo što se sada dešava je pokušaj nametanja unilateralnih rešenja koje nije dogovoreno i nije u skladu sa statusno neutralnim principima Kfora i Euleksa koji su na Kosovu da bi obezbedili mir i vladavinu prava a ne da bi bili servis Prištini", kazao je on.
Predsednik je ponovio da Kfor ne može da bude "transportna služba" za albanske carinike već da mora da bude u službi mira i bezbednosti.
Tadić nije odgovorio na pitanje šta će Srbija preduzeti ukoliko na Kosovu opet dođe do incidenata i nasilja, objasnjavajući da ne može da obelodanjuje korake koji će se preduzeti.