Rat sa mafijom zatvorio pumpe
Blokada prelaza iz centralne Srbije u južnu srpsku pokrajinu i odluka vlasti u Beogradu da se obračuna sa naftnom mafijom prouzrokovale su nestašicu i poskupljenje goriva u Leposaviću, Zvečanu, Kosovskoj Mitrovici, Zubinom Potoku i drugim mestima na severu Kosmeta.
- Na većini pumpi goriva nema, a one koje ga imaju dela ga na kašičicu i čuvaju zalihe za bolnice, pekare, opštine i druge prioritete - kažu na severu pokrajine.
Nestašica je odmah prouzrokovala i poskupljenja, u proseku za 20 dinara po litru.
- Gorivo sve teže nabavljamo i verovatno će još poskupeti. Osim Kfora i Tačija, embargo nam je uveo i Beograd, srpska policija u Rudnici i na svim alternativnim prelazima strogo kontroliše prolaz vozila sa gorivom, a Vlada Srbije ukinula je uredbu kojom smo godinama bili oslobođeni PDV-a, što nam je omogućavalo da budemo jeftiniji nego pumpe u centralnoj Srbiji - kaže jedan od prodavaca goriva iz Zubinog Potoka.
- Juče su nam vratili cisternu sa Rudnice, gde smo došli da nas registruju, pa da potom pokušamo prolaz nekim alternativnim putem. Nisu dozvolili da gorivo uđe na severni Kosmet, a bojim se da se i Srbija pridružila embargu i pritisku na nas - kaže radnik na benzinskoj pumpi kod Zvečana.
U Rašku i Novi Pazar
Doskora su žitelji Novog Pazara, Raške, Tutina i Kraljeva išli u Lešku i Zubin Potok da kamione i autobuse natankuju jeftinim gorivom, a pumpe u ovim gradovima beležile su gubitke, sada se sve obrnulo, stotine vlasnika putničkih automobila, kamiona i autobusa sa kosovsko-mitrovačkim tablicama sada dolazi u Rašku i Ribariće (Tutin) da napuni svoje rezervoare.
|
Podsetimo, zahvaljujući povlasticama koje su godinama imali, a i "miksovanju" nafte sa jeftinim baznim uljem iz Bugarske i benzina sa petrolejom, vlasnici pumpi na severu Kosmeta bili su u prilici da gorivo prodaju po znatno nižim cenama nego u Srbiji, a na pumpe u Kosovskoj Mitrovici i Zvečanu dolazili su i Albanci preko Ibra.
Oslobađanje od PDV-a omogućilo je i ogroman šverc. Na Kosovo su često išli samo papiri, a gorivo oslobođeno PDV-a završavalo je u Srbiji.
Mada je godinama ukazivano da država Srbija na ovaj način gubi milione evra, Vlada Srbije tek sada je odlučila da ukine spornu uredbu.
- U igri su bili moćni ljudi iz Beograda, samo na jednoj cisterni zarađivalo se i po desetak hiljada evra. Verovatno je sada, u sklopu pregovora o Kosovu, izvršen pritisak na Beograd da spreči mahinacije sa gorivom od kojih je najviše koristi imala naftna mafija sa severa Kosmeta i iz Srbije - ističe Branko Milović, vozač iz Zvečana.