Bilt: Pravi trenutak za kandidaturu
Šef švedske diplomatije Karl Bilt ocenjuje da "jeste pravi trenutak" za to da Srbija zatraži status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Stavljanje na snagu trgovinskog sporazuma s Unijom je otvorilo vrata Beogradu za podnošenje kandidature za članstvo u EU, u utorak u Stokholmu, rekao je Bilt, sažimajući rezultate švedskog predsedavanja Unijom.
Odgovarajući na pitanje novinara da li smatra da je za to pravi čas, imajući u vidu da većina podržava nameru srpskih vlasti da zatraže status kandidata, dok su neke članice EU uzdržane, Bilt je odgovorio: "Mislim da jeste".
I, kako je objasnio, to je jedan bitan element sveukupnog važnog preokreta i zamaha u pridruživanju zapadnog Balkana, koje je pre šest meseci zapalo u određen zastoj.
"Činjenica da je stupio na snagu prelazni trgovinski sporazum (EU-Srbija), koji otvara vrata srpskoj kandidaturi za članstvo, predstavlja veoma važan sastavni deo sveukupnog novog uzleta u procesu ulaska zemalja zapadnog Balkan u EU", dodao je šef švedske diplomatije.
Na pitanje hoće li Švedska u junu, čak i ako se desi da preostali optuženi od Haškog suda ne budu uhapšeni, pokrenuti ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU-Srbija, Bilt je uzvratio da smatra da će vlada u Stokholmu "biti u položaju da tad počne ratifikaciju" SSP-a.
Članice EU pozitivno gledaju na kandidaturu
Evropska unija razmotriće kandidaturu Srbije za članstvo u Uniji tek po zvaničnom podnošenju zahteva, ali većina članica EU na taj potez Beograda gleda pozitivno, sudeći prema izjavama evropskih zvaničnika i diplomatskih predstavnika u našoj zemlji.
Potez Srbije podržava i ambasador Italije Armando Varikjo, potvrđeno je Tanjugu u ambasadi te zemlje. On je izrazio zadovoljstvo što je došao trenutak da Srbija učini taj korak, ocenivši da nema razloga da se čeka ni sa ratifikacijom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Reakcije koje je Tanjug dobio od predstavnika drugih zemalja su bile nešto uzdržanije.
Kada Savet ministara EU podrži zahtev Srbije, za šta je potrebna jednoglasna odluka, on će biti prosleđen Evropskoj komisiji koja potom treba da se izjasni o spremnosti Srbije da dobije status kandidata na osnovu obimnog upitnika i odgovora koja bude dostavio Beograd. |