"Ulazak u Nato je pitanje budućnosti"
Ministar odbrane Dragan Šutanovac rekao je britanskom magazinu "Džejns difens vikli" da je sadašnji okvir saradnje Srbije sa NATO-om dovoljan i da će se o članstvu u Severnoatlantskoj alijansi govoriti u budućnosti.
"Ima mnogo mogućnosti u okviru Partnerstva za mir i od prošle godine imamo naše predstavnike Štabu NATO-a. Sada je najbliža i najvažnija saradnja sa Kforom. Smatramo ih partnerima... U vezi sa pristupanjem NATO-u, ne mislim da je to nešto o čemu se može sada pričati. To je nešto o čemu će se razgovarati u budućnosti", rekao je Šutanovac.
List piše da su "sve srdačniji odnosi sa NATO" izvor kontroverze za Srbe, iako su stavovi prema Alijansi raznolikiji nego što se na oko može primetiti.
"Džejns difens" citira rezultate nedavnog istraživanja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, po kojem je 66 odsto ispitanih izjavilo da Srbija ne bi trebalo da postane punopravni član NATO-a, a više od 50 odsto se složilo da bi pridruživanje pomoglo modernizaciji vojske. Približno isti broj anketiranih se saglasio da bi članstvo u NATO-u smanjilo pretnje od spoljnog vojnog napada na Srbiju.
Nato miting u Batajnici
"Blic" je juče objavio jednu od depeša koje je pustio "Vikiliks", a koju je poslao američki ambasador u natou Kristofer Voker 2008. godine. Opisujući posetu ministra Šutanovca sedištu alijanse u Briselu Voker je napisao da je "najzanimljiviji trenutak bio kada je ministar Šutanovac predložio održavanje aeromitinga u Beogradu na koji bi došle NATO letilice. Obećao je 100.000 ljudi koji bi došli na takav događaj".
Šutanovac je demantovao da je zagovarao održavanje aeromitinga Nato snaga 2009. godine. "Mediji su objavili da sam zagovarao aeromiting sa NATO letilicama na teritoriji Srbije, što je veliki apsurd i neistina", rekao je Šutanovac. |
DSS: Šutanovac konačno priznao
Demokratska stranka Srbije saopštila je danas da je Dragan Šutanovac "konačno priznao" da je prava namera vlasti da Srbiju uvede u NATO.
"Nakon tri godine obmanjivanja javnosti, sada nam ministar Šutanovac saopštava kako je NATO pitanje budućnosti, što ukazuje da politika Evropa nema alternativu, zapravo znači da NATO nema alternativu", naveo je portparol DSS-a Petar Petković.
Petković je ocenio da vlast, umesto da položi račun za katastrofalnu nacionalnu i ekonomsku politiku, "ubrzano gura Srbiju u NATO, koji Srbiji brutalno otima Kosovo", a njegove administrativne prelaze proglašava zabranjenom zonom sa namerom da "ponovo ubija kao i pre 11 godina".
"Narod najbolje zna da samo Srbija koja se razvija i koja brine o sebi ima budućnost, a ne rasparčana Srbija čiju budućnost sadašnja vlast vidi u NATO paktu", rekao je Petković.
Portparol DSS-a je podsetio da je Skupština Srbije 2007. godine proglasila vojnu neutralnost zato da nijedan buduća vlast ne bi mogla da na "mala vrata, mimo naroda i referenduma odlučuje o ulasku Srbije u NATO".