Nesvrstani za poštovanje teritorijalnog integriteta
U Palati Srbija na Novom Beogradu u utorak je nastavljena ministarska konferencija kojom se obeležava 50. godišnjica prvog samita Pokreta nesvrstanih zemalja.
Prepodnevni deo današnje radne sednice počeo je obraćanjem šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića. Jeremić je u izlaganju istakao da će Srbija nasaviti da ceni i neguje ulogu koju je Beograd imao u pokretu nestvrstanih, ali da nostalgija nije razlog zašto Srbija ponovo oživljava svoje veze sa nesvrstanima, već da naša zemlja čvrsto veruje da njen prosperitet nije moguć bez uzimanja u obzir gledišta većine zemalja u svetu.
“Mi razvijamo strateški našu uravnoteženu spoljnu politiku i kroz nju pružamo ruku našim nesvrstanim prijateljima, to je naš suveren izbor. Srbija će nastaviti da sarađuje sa svim progresivnim snagama u svetu i zalaže se da se poštuju principi međunarodnog poretka“, rekao je Jeremić.
Policijska saradnja Nesvrstanih Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izrazio je želju da se saradnja u Pokretu nesvrstanih produbi i da se potpiše i memorandum o policijskoj saradnji, radi zajedničke borbe protiv svih vidova kriminala. Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da se Dačić u |
Pokret nesvrstanih trebalo bi da se bori za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta njegovih članica, istaknuto je na sednici Ministarske konferencije u Beogradu.
Učesnici zasedanja ukazali su da su delovi teritorija zemalja članica okupirani, da se ne poštuju rezolucije Saveta bezbednosti UN i da svet i dalje nije zasnovan na pricipima za koje se zalaže Pokret nesvrstanih.
Šef delegacija Azerbejdžana Elmar Maharam Mamadijarov kazao je da je Jermenija okupirala 20 odsto teritorije Azerbejdžana i da, uprkos rezoluciji SB UN, odbija da povuče svoje trupe.
Po njegovim rečima, Azerbejdžan računa na solidarnost članica Pokreta.
Šef diplomatije Libana Adnan Mansur složio se da se principi koji su postavljeni prilikom osnivanja Pokreta u Beogradu pre 50 godina ni danas ne poštuju.
Kako kaže, terorizam je veliki problem sveta današnjice - a arapski svet svedok je takvih događanja. Pokret osuđuje izraelski napad i okupaciju dela teritorije Libana, dodao je Mansur.
Šef delegacije Belorusije Sergej Martinov je, govoreći o budućnosti Pokreta nesvrstanih, podvukao da Pokret kao celina mora direktnije da počne da sarađuje sa drugim zemljama i silama, kroz globana i ekonomska partnerstva.
Na skupu u Beogradu koji je počeo 5. septembra učestvuju predstavnici više od 100 zemalja, kao i zvaničnici UN, Organizacije islamske konferencije, Arapske lige i Afričke unije.
Prvi samit Pokreta nesvrstanih zemalja održan je od 1. do 6. septembra 1961. godine u Beogradu. Pokret danas ima 118 punopravnih članica, a Srbija je, kao i druge države nastale posle raspada bivše SFRJ, posmatrač.
Šutanovac: Uspostavljanje saradnje u oblasti odbrane Ministar odbrane Dragan Šutanovac sastao se sa ministrima spoljnih poslova Kambodže, Čilea, Egipta, Indonezije, Malezije i Šri Lanke, saopštilo je Ministarstvo odbrane. Šutanovac je u razgovoru sa ministrom spoljnih poslova Kambodže Horom Namhongom ukazao na zainteresovanost Ministarstva odbrane za uspostavljanje saradnje u oblasti odbrane, pre svega u vojno-ekonomskoj sferi. Na sastanku sa šefom diplomatije Čilea Alfredom Morenom Čarmeom, ministar Šutanovac je naglasio da postoje dobri preduslovi za uspostavljanje saradnje u oblasti odbrane.
|
Nesvrstani za mirno rešavanje sukoba i za dijalog
Amr: Pokret će nastaviti podršku PalestiniŠef egipatske diplomatije
|
U popodnevnom delu konferencije koja se održava u Palati Srbija, većina učesnika založila se za rešavanje palestinskog pitanja kroz priznavanje nezavisne države. Predstavnici nesvrstanih založili su se i za borbu protiv neokolonijalizma, borbu protiv terorizma, mirno rešavanje sukoba u svetu kao i nuklearno razoružavanje.
Senegalski predstavnik Anri Antoan Tirpen rekao je da bi Pokret nesvrstanih povodom situacije na severu Afrike i na Bliskom istoku trebalo da ima aktivniju ulogu uz poštovanje načela samoopredeljenja.
Zamenik šefa avganistanske diplomatije Džavet Ludin istakao je potrebu za borbom protiv terorizma.
Zamenik šefa vijetnamske diplomatije Le Lung Minh ocenio je da je osnivanjem Pokreta nesvrstanih otvoreno novo poglavlje u svetu i da se taj pokret borio za mir, jednakost i miroljubivu saradnju. On je istakao da i Pokret nesvrstanih treba da doprinese dijalogu i mirnom rešavanju sukoba na severu Afrike.
Državna sekretarka za spoljne odnose Meksika koji je posmatrač u Pokretu nesvrstanih, Patrisija Espinoza Kanteljano rekla je da njena zemlja deli vrednosti tog pokreta i da se zalaže za borbu protiv neokolonijalizma, demokratizaciju međunarodnog poretka i za ekonomsko poboljšanje. Ona je rekla da Meksiko želi rešenje u odnosima Palestine i Izraela i da dve države treba da žive u miru kao i da se mirovni proces što pre nastavi.
Zamenik šefa diplomatije Gvineje Ali Diane rekao je da je Pokret nesvrstanih doprineo današnjem imidžu sveta i istakao potrebu za jačanjem saradnje među državama.
Predstavnica Ekvadora Lilija del Karmen Rodriges istakla je da se njena zemlja zalaže za novu međunarodnu finansijsku strukturu.
Predstavnik Ruande Ben Baltazaz Rutsinga ocenio da je u poslednjih 50 godina Pokret nesvrstanih doprineo pozitivnim promenama u svetu, a da su među sadašnjim izazovima sukobi zbog etničkih podela i klimatske promene.