SNV: Dačić da napusti vladu, a Stefanovića smeniti
Srpsko nacionalno Veće severnog Kosova i Metohije zatražilo je 3. avgusta smenu šefa pregovaračkog tima Beograda Borka Stefanovića "zbog štete koju je naneo Srbima na Kosovu i Metohiji".
"S obzirom na činjenicu da je prihvatanjem carinskog pečata Kosova ugrozio naše vitalne interese, oduzeo nam slobodu i odvojio nas od države Srbije mora da ode sa toga mesta", rekao je na konferenciji za novinare u Kosovskoj Mitrovici predsednik SNV-a severnog Kosova i Metohije Milan Ivanović.
On je kritikovao državnu politiku koju aktuelno rukovodstvo Srbije vodi prema svojoj južnoj pokrajini i poslednje poteze i izjave predsednika Borisa Tadića vezane za situaciju na Kosovu protumačio kao deo predizborne kampanje.
Ivanović je pozvao potpresednika Vlade Srbije Ivicu Dačića da se založi kako bi naša Vlada zatražila od Ruske Vlade i Ambasade da se na Kosovo vrati ruska vojska u sastavu snaga KFOR-a.
"Očekujemo od Dačića da napusti vlast s obzirom da je jasno ocenio da se vodila licemerna politika prema Kosovu, čime bi potvrdio svoje stavove i opredeljenja, a mi bili sigurni da ovo nisu samo njegovi predizborni stavovi", rekao je Ivanović.
On je izrazio očekivanje da će o pitanju kosovskih pečata raspravljati i poslanici u Skupštini Srbije, da će kako je rekao i opozicione partije konačno početi da razgovaraju o najvažnijim državnim i nacionalnim pitanjima a ne da čekaju i u tišini dozvole nastavak svih negativnih trendova.
SNV neće prihvatiti nametanje pečata
Stav SNV-a je da srpski narod na Kosovu i Metohiji neće prihvatiti nametanje rešenja poput carinskog pečata već će tražiti da se o tome izjasni Skupština Srbije rekao je Milan Ivanović.
Član Izvršnog odbora SNV-a Tomislav Živković rekao je na konferenciji za novinare "da je srorazumom o carinskom pečatu Kosova naneta ogromna šteta Srbiji i da je neshvatljivo voditi diplomatiju na svoju štetu a u tuđu korist".
"Ovim činom Srbija je sebe isterala sa severa Kosmeta i to se granici sa činom izdaje rekao je Živković i istakao da to znači i definitivno priznanje državnosti Kosova.
On smatra da se o ovom pitanju mora izjasniti srpski Parlament "jer poklanjanje 15 odsto svoje teritorije na način koko je to urađeno sporazumom o pečatu Kosova ali i drugi potezi koji slede deo su obećanja koje su vlasti u Beogradu prihvatile 2008. godine", smatra Živković.