Hodžaj: Poslali ROSU na sever iz principa
Enver Hodžaj, ministar inostranih poslova Vlade u Prištini, izneo je tvrdnju da su kosovske vlasti "morale da preduzmu uzvratne mere" i pošalju policiju na carinske prelaze, budući da je srpska delegacija u dijalogu u julu u Briselu napustila pregovore pre bilo kakvog dogovora.
Hodžaj, s kojim je u Parizu razgovarao šef francuske diplomatije Alen Žipe, to je rekao u intervjuu "Mondu", odgovarajući na pitanje zašto je vlast u Prištini slanjem policije na Brnjak i Jarinje, "na opšte iznenađenje, preduzela tu jednostranu meru koja je izazvala bes Evropljana, u času kad je u julu izgledalo da razgovori sa Srbima napreduju".
Prištinski ministar je rekao da su "kosovske vlasti to učinile kao uzvratnu meru zato što tri godine nisu mogle da izvoze u Srbiju" i dodao da "nije reč o novcu, već o načelu".
Prema njegovim rečima, "UN i EU priznaju carinske pečate Kosova, koje je odbio Beograd", i vlasti u Prištini su "još 22. jula obavestile (posrednika EU) Roberta Kupera o rešenosti da primene reciprocitet".
Srbija potrošila 6 milijardi evra
Na pitanje "Monda" šta Priština traži kad zahteva ukidanje "paralelnih struktura" Srbije na severu Kosova, Hodžaj je izneo tvrdnju da je "Srbija za 12 godina utrošila šest milijardi evra da očuva nadzor nad severom Kosova i postojeće stanje" i naglasio da "treba ukinuti sve strukture bezbednosti, policiju i obaveštajne službe".
"Bolnice i škole treba da finansira Republika Kosovo, a ne Beograd", naveo je Hodžaj, "treba da dopusti Srbima na severu da se uključe u kosovske institucije".
On je naglsio da Priština želi integraciju Srba "u skladu s Ahtisarijevim planom".
Kod Ahtisarija sve piše
Na pitanje pariskog dnevnika "da li će posledica julske krize biti postavljanje pitanja statusa severa (Kosova), što vi odbijate da prihvatite u ime teritorijalne celovitosti Kosova", Hodžaj je odgovorio da bi "bolje bilo da svi oni koji izlaze s predlozima za status Severa (Kosova), pročitaju Ahtisarijev plan - tamo sve piše!"
Taj plan, kako je rekao Hodžaj, "lokalnim Srbima daje veoma široka prava, kakva nema nijedna manjina u Evropi".
Srbi moraju da se osavremene
"Da li mislite", usledilo je pitanje pariskog dnevnika, "da je Srbija učinila pozitivne korake u pravcu normalizacije?"
"Ja sam veoma zabrinut", uzvratio je Hodžaj, "kad čujem neke srpske zvaničnike kako govore o Kosovu i regionu - ne znam da li smo u 1999. ili 2011. godini".
"Srbi", glasio je odgovor prištinskog zvaničnika, "moraju da osavremene svoju državu i ekonomiju - srpski političari, nastojeći da stvore zamrznuti sukob na severu Kosova, ne shvataju da zamrzavaju celu svoju zemlju".
Gadafi i Milošević se različito oblače
Hodžaj je rekao i da je Žipeu čestitao na ulozi Francuske u zbivanjima u Libiji i rekao da "smo i mi isto proživeli - nema razlike između Miloševića i Gadafija, sem u odeći". |