Amerikanci planirali otimanje srpskih manastira
Plan za proglašavanje srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji kosovskom baštinom bio je godinama brižljivo pripreman u američkoj ambasadi pri Unesku, pokazuju depeše koje je ovih dana objavio sajt "Vikiliks".
Srećom, takav pokušaj završen je krahom lobista iz Amerike i Francuske na 35. zasedanju Komiteta Uneska u Parizu krajem juna ove godine.
Eh, Srbi imaju previše prijatelja
Amerikanci su se, jasno je iz dokumenata koje je objavio "Vikiliks", nadali da će dobiti podršku zemalja koje su već priznale Kosovo, ali su sa žaljenjem konstatovali da Srbija, jednostavno, ima "previše prijatelja" u Unesku. To se i videlo tokom 12-dnevne drame i teške diplomatske bitke u Parizu ove godine, kada je srpska delegacija uspela da osujeti planove da se srpske svetinje proglase - kosovskim.
U "osetljivoj" depeši koja je poslata u Vašington 8. februara 2010. iz Pariza opisuje se prvi susret ambasadora Dejvida Kiliona sa Zoricom Tomić, srpskim ambasadorom pri Unesku. Jedina tema razgovora bila je srpska kulturna baština na KiM, a Amerikanci su bili zapanjeni što je Tomićeva žustro branila Amerikancima, očigledno, nerazumljiv stav da su svetinje na Kosovu - Visoki Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška - pravoslavna srednjovekovna baština Srbije, a ne "srednjovekovna dobra Kosova".
Primetili su i da je to najveći prioritet Zorice Tomić.
- Zorica Tomić je tražila našu podršku da Unesko ostane politički neutralan - piše u dokumentu koji je objavio Vikiliks. - Kazala je da Srbija želi da sačuva svoje korene i svoje nasledstvo, i dodala da je za Srbiju ono što je Jerusalim za Jevreje, i da ne može da zamisli da Kosovo ne bude u sastavu Srbije.
Tomićeva je Amerikancima kazala da predsednik Boris Tadić čini sve da se pronađe "zajednički i civilizovani pristup" kosovskom problemu, i da je srpska vlada veoma zainteresovana za dijalog sa Prištinom.
Entitet, koji nije ni država, neće razgovore
- Ali, taj takozvani entitet, to što nije ni država, jasno nam stavlja do znanja da ne želi razgovore. To uopšte nije dobro za region - ocenila je ona.
U trenutku razgovora uveliko su tekle pripreme za 34. zasedanje Komiteta Uneska, održanog u julu prošle godine u Brazilu. Amerikanci su predviđali da na tom zasedanju neće uspeti da Srbiji otmu pravo na srpske manastire.
- Prioritet srpskog ambasadora je da ne dozvoli promenu stava Uneska oko srpskih zahteva na Kosovu - kaže se u depeši. - Verovatno će ona biti uspešna jer Srbija ima određenu podršku u Unesku. Iako je novi predsednik Uneska Bugarin, čija je država priznala Kosovo, naši podaci kažu da su mnogi članovi Sekretarijata naklonjeni Beogradu.
Uzaludne (trenutno) nade SAD-a
Američke diplomate sa žaljenjem navode da će predsedavajući 35. zasedanja Komiteta biti Brazil, koji ne priznaje Kosovo.
- Za povoljnije stavove moraćemo da sačekamo 2011, kada će Bahrein, koji priznaje Kosovo, biti predsedavajući Komiteta - zaključuje ambasada SAD pri Unesku.