Kostreš: Pajtić se kasno setio
Odavno se oko jednog zakona u Srbiji nije digla tolika buka pod pretnjom da se ne samo produbi jaz unutar vladajuće koalicije već i unutar Demokratske stranke na relaciji Tadić-Pajtić, kao što je to slučaj sa Zakonom o javnoj svojini.
Nacrt ovog propisa već je izazvao kontroverze kod same procedure pisanja, a da javnost još uvek nije ni upoznata sa njegovom sadržinom, odnosno da li zakon predviđa da prirodnu resursi na teritoriji Vojvodine budu u vlasništvu pokrajine, a ne Republike Srbije, kao što je sada slučaj.
Ispostavilo se da osim Bojana Kostreša, funkcionera Lige socijaldemokrata Vojvodine, ni članovi radne grupe zadužene za pisanje zakona, ni pokrajinski premijer Bojan Pajtić, nisu upoznati sa tekstom nacrta koji je protekle nedelje predat Vladi Srbije.
Iako je sam u više navrata priznao da je radna grupa do sada imala samo dva sastanka, Kostreš kao njen predsednik u intervju za "Vesti" čas tvrdi da su svi članovi radne grupe upoznati sa nacrtom, a čas da je on hteo da im prosledi poslednju verziju, ali da ga je republički premijer požurivao i rekao da za to nema potrebe.
Gospodine Kostreš s kim ste pisali nacrt zakona o javnoj svojini ako već niste sa članovima radne grupe?
- Nije istina da članovi radne grupe nisu upoznati o njegovoj sadržini i o tome su govorili samo jedan ili možda dvojica koji su izneli sumnju da nisu zadovoljni radom radne grupe. Podsetiću vas da je u radnoj grupi bilo devetoro ljudi. Dakle, zakon je pisan sa članovima radne grupe, sa predstavnicima Vlade i stručnih udruženja i predstavnicima političkih partija.
Kako je onda moguće da sa sadržinom zakona nije upoznat predsednik pokrajinske vlade Bojan Pajtić, iako se zakon dobrim delom odnosi na Vojvodinu?
- Moram da vam objasnim, prvo taj nacrt je pisala radna grupa koju je imenovao republički premijer i sve je rađeno u saglasnosti sa premijerom Mirkom Cvetkovićem. Za četiri meseca koliko je zakon pisan, gospodin Bojan Pajtić mi se nijednom nije obratio sa zahtevom da se upozna sa radom na zakonu već tek kada je zakon predat onda se setio da on nije konsultovan.
Ko je gazda u DS?
Da li je preko zaobilaženja pokrajinskog premijera predsednik DS-a i predsednik Srbije Boris Tadić pokazao Pajtiću ko je gazda u kući?
Kao u Evropi
Kako je takav pristup pisanju jednog zakona u duhu evropeizacije Srbije kada se radi unutar uskog političkog kruga? |
Kažete da je zakon pisan četiri meseca, a radna grupa je imala samo dva sastanka u maju, pa šta je onda istina?
- Taj proces je trajao u kontinuitetu četiri meseca.
Problem je što pojedini članovi te vaše radne grupe kažu da uopšte ne znaju kako zakon izgleda, pa kome javnost da veruje vama ili njima?
- Ne znam kome treba verovati, možda biste vi trebali da napravite jedno istraživanje o tome kome u ovom slučaju verovati, ali vam naglašavam da je premijer Cvetković rekao da nije prekršena procedura.
Taj zakon je u suštini bio završen i ostalo je bilo samo usaglašavanje vezano za Vojvodinu, kada me je premijer 15. avgusta pozvao i rekao da mu se preda nacrt jer je odlučio da sa njim ide u javnu raspravu.
Ja sam tražio da mi da još nedelju dana kako bi sa zakonom upoznao radnu grupu Pajtića, Pastora i druge aktere, ali je premijer procenio da nije neophodno i rekao da će sve nesuglasice koje postoje biti rešene u javnoj raspravi. I ja sam mu nacrt zakona predao.