Biler: Rezolucija 1244 mi odobrava upotrebu sile
Komandant Kfora Erhard Biler izjavio je danas da pojedine kriminalne strukture na severu Kosova i Metohije zastrašuju i onemogućuju kosovsku policiju da posao obavlja kako treba. On je, između ostalog, rekao da prema Rezoluciji 1244 UN-a ima ovlašćenje da omogući slobodu kretanja upotrebom snaga, ali da nikada ne bi primenio silu protiv naroda koji mirno protestuje.
"Kriminal na severu je jak i građani to znaju", rekao je Biler na televiziji Most iz Zvečana.
Upitan na osnovu čega je ranije izjavio da na severu vladaju kiminal i haos dok u "Prizrenu cvetaju ruže", Biler je rekao da nije baš tako rekao.
"Nisam baš tako rekao, ali sam to možda rekao zato što na jugu policija ima sve u svojim rukama za razliku od severa. Policija je na severu zastrašivana od nekih kriminalnih struktura pa njeni pripadnici ne mogu da rade svoj posao kako treba", kazao je Biler.
Jučerašnji pokušaj američkih pripadnika Kfora da prođu Rudare Biler je ocenio kao očigledan nesporazum.
"Znate može se protestovati, ali se time sprečava i prolazak građana, zato je moja molba da se otvori put". kazao je Biler.
Na pitanje da li je izjavio da će most u Prilužju "biti izgrađen milom ili silom", Biler je pojasnio da je "rekao da to ne može da spreči". "Izgradnja mosta u Prilužju planira se 12 godina. Ja nisam inžinjer, niti gradim, niti to mogu da sprečim", rekao je Biler.
Više stotina Srba iz kosmetskog sela Prilužje protestovalo je ove nedelje zbog izgradnje mosta kod tog sela, dok su lokalni Albanci nastavili da grade objekat. Srbi strahuju da će izgradnja mosta povećati frekvenciju saobraćaja kroz selo iz susednih albanskih naselja, odnosno da će time biti ugrožena njihova bezbednost.
Biler je demantovao navode novinara TV Most da je 25. jula predvodio specijalne jedinice kosovske policije ROSU i naveo da je pogrešan utisak stečen zato što je pretekao kolonu i prešao na čelo jedinice.
"Ako je to ostavilo utisak da sam je predvodio pogrešan je utisak. Zamolio sam rukovodioca policije da se povuče da bi mi mogli da vodimo razgovore", kazao je Biler.
Upitan zašto je onda dan kasnije helikoperima prebacivao albanske policajce i carinike na prelaze Brnjak i Jarinje, Biler je kazao da su dezinformacije, kojih ima dosta, problem ne samo za građane već i za njega.
"Te noći smo postigli sporazum sa šefom pregovaračkog tima Vlade Srbije Borislavom) Stefanovićem s jedne i premijerom Kosova Hašimom Tačijem sa druge strane, kako bi prebrodili krizu", rekao je on.
Biler je istakao da je najvažnije što su Beograd, Priština, Kfor i stanovništvo sprečili krizu na severu Kosmeta.
"Ima onih koji žele da nanesu štetu i meni i Borislavu Stefanoviću i ne veruju u postignute dogovore, pod znak pitanja stavljaju moju nepristrasnost i ta kampanja prelazi sve granice dobrog ukusa. Moj najveći uspeh je bio proces pomirenja između zajednica na KiM u posleratnom periodu", poručio je Biler, ocenjujući svoj rad na isteku mandata.
Na navode novinara da su Srbi izgubili poverenje u Kfor jer je pokazao silu pred golorukim narodom koji je "branio svoj dom", Biler je rekao da bi mu bilo žao ako bi građani izgubili poverenje u Kfor i dodao da to nije njegov cilj i da je Kfor odgovoran za sve građane.
Komentarišući spremnost da upotrebi silu Biler je naveo da po Rezoluciji 1244 Kfor ima pravo da uspostavi slobodu kretanja uz upotrebu snaga. "Nikada ne bih upotrebio silu protiv ljudi koji mirno protestuju, a 29. jua su tu bila i naoružana lica, čak se i pucalo", kazao je Biler.
Na pitanje zar nije pucao američki vojnik koji je posle toga skupljao čaure i da li su kriminalci lekari, profesori, sveštenici, predsednici opstina, Biler je rekao: "Naravno da nisu, bio sam tu i znamo da se pucalo. Teško je spekulisati o tome. Bitno je da sam imao pravo da uspostavim slobodu kretanja".
Biler je dodao da je zbog sigurnosti bio primoran da zatvori prelaze Brnjak i Jarinje.
"Napad na Jarinje se desio 28. jula, a na Brnjaku se pucalo, pa sam dobio nalog da zbog sigurnosti zatvorim oba prelaza, a da se ubrzo otvore za građane", kazao je Biler.